CHP, Merkez bankasının taşınmasına karşı

  • Giriş : 13.01.2008 / 14:47:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Hangi gerekçeyle olursa olsun AKP iktidarının Merkez Bankasını İstanbul'a taşıma kararı yanlıştır ve Cumhuriyet'in başkenti ile Cumhuriyet'in Kurucusu'na duyulan kompleksi yansıtmaktadır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasıyla ilgili ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Merkez bankalarının bir ülkede ulusal egemenliğin sembollerinden olduğunu belirten Baykal, Merkez Bankasının başkentte olmasının bu açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

''Bu durum ülke kurucuları ile Merkez Bankası yöneticilerinin felsefesini yansıtır'' görüşünü dile getiren Baykal, şunları kaydetti:

''Bir ülkenin kendi parasını basması da egemenliğinin en önemli unsurlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ülkemizde para basma yetkisine sahip tek kurumdur. Cumhuriyet'in simge değerlerinden biri olan Merkez Bankası bu nedenle başkent Ankara'da kurulmuştur.

Merkez Bankası, Türkiye'nin para politikasının yürütülmesinde de merkezi bir sorumluluk taşır. Hazine ve Maliye neredeyse Merkez Bankası da oradadır. Kuruluş yılı 1930'dan beri başkentimiz Ankara'da çalışmalarını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yasasına göre özerk bir kuruluştur. Ama Başbakan çıktı 'tartışmaya gerek yok yasa çıkarır, Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşırız. Yeri bile hazır' dedi.''

-''ATATÜRK KOMPLEKSİ VAR''-

Açıklamasında ''Bu, AKP'nin yasa tanımaz ve dayatmacı anlayışının tipik bir örneğidir'' görüşünü savunan Baykal, Merkez Bankası yöneticilerinin böyle bir taleplerinin olmadığını, bankanın eski ve yeni yöneticileri ile konunun uzmanlarının, bankanın işlevi, misyonu, tarihi konumu ve egemenlikle bağlantısı nedeniyle buna ihtiyaç olmadığını söylediklerini ve karşı çıktıklarını kaydetti.Baykal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Buna rağmen Başbakan neden 'Dediğim dedik, kimseye danışmaya bile gerek yok, yer hazır bile' diyor ve Merkez Bankasını İstanbul'a taşımakta ısrar ediyor? Nedeni şu; Bu hükümet Ankara'nın kimliğine karşı. Cumhuriyet'in başkenti olan Ankara'nın içini boşaltmaya çalışıyor. Başbakan'da da partisinin anlayışında da Ankara kompleksi var. Ankara kompleksinin arkasında Cumhuriyet kompleksi, Cumhuriyet kompleksinin altında ise Atatürk kompleksi var. Başbakanın sözleri, dayatmacı açıklaması bu kompleksin dışa vurumudur.

Merkez Bankası'nın taşınmasıyla ilgili karşı çıkışları önemsemeyen, bu konuda tartışmayı bile içine sindiremeyen Başbakan, Merkez Bankasının taşınması konusunda söylediği sözlerle demokrasi kültüründen yoksunluğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Hangi gerekçeyle olursa olsun AKP iktidarının Merkez Bankasını İstanbul'a taşıma kararı yanlıştır ve Cumhuriyet'in başkenti ile Cumhuriyet'in Kurucusu'na duyulan kompleksi yansıtmaktadır.

Başbakan Erdoğan'a, kendisinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, hükümetinin de Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti olduğunu hatırlatıyor ve bu yanlıştan dönmeye çağırıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious