CHP, Merkez'in riskini merak etti

CHP, Merkez'in riskini merak etti.9924
  • Giriş : 10.10.2008 / 18:01:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, Merkez Bankası muhabirleri nezdinde tutulan döviz ve altın rezervleriyle ilgili olası riskleri sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, uluslararası piyasaları şiddetli biçimde sarsan kriz sürecinde, Merkez Bankası muhabirleri nezdinde tutulan döviz ve altın rezervleriyle ilgili olası riskleri sordu.

Tamaylıgil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, çalkantılı kriz ortamında başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olmak üzere Türkiye'deki tüm kurumların çeşitli önlemleri almakla yükümlü olduklarını belirtti.

Merkez Bankasının 2007 raporunda, ''rezerv yönetimi sırasında alınan riski en alt düzeyde tutmak için muhafazakar bir yaklaşımla uluslararası piyasalarda döviz rezervlerini yatırıma tabi tuttuğunun belirtildiğini'' ifade eden Tamaylıgil, ''Bu konuyu uluslararası mali piyasalardaki son gelişmeler ışığında değerlendirir misiniz? Uluslararası piyasaları şiddetli biçimde sarsan bu kriz sürecinde, Merkez Bankası tarafından muhabirleri nezdinde tutulan döviz ve altın rezervleriyle ilgili olası bir risk ihtimali söz konusu mu? Böyle bir riskin oluşmaması için alınmış ve alınması düşünülen kararlar var mı?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*