"CHP, sadece karadan ulaşımı bilir"

  • Giriş : 31.01.2009 / 17:59:00

Başbakan Erdoğan, İstanbul Adayı Topbaş'ın seçim kampanyası çerçevesinde bir dizi açılışa katıldı ve CHP Genel Başkanı Baykal ile Belediye Başkan adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, "Çünkü bunların liderleri, genel başkanları sadece karadan ve havadan ulaşımı bilir. Ama denizin altından ulaşımı görmediler, alışık değiller." dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim hızlı feribotları ile Fatih yolcu vapurunun hizmete alım törenine katıldı. Törene ayrıca; Emine Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu'nun ithal olarak İstanbul'a aday gösterildiğini ima eden Erdoğan, "Biz bunu aynı anda yaşıyoruz. Bir tarafta Asya, diğer tarafta Avrupa'yı görüyoruz. Burada tabi Asya ile Avrupa'yı karıştıranlar olabilir. Önümüzde bunları da görebilirsiniz. İstanbul'u iyi tanımak, anlamak, bilmek lazım. Bu arada İstanbul'u tanımayanlara söylüyorum. Bazı ithaller yapılıyor, buna söylüyorum. Bu denizin altından ta karşı tarafa Üsküdar'a geçen 11 tüp var. Eğer arzu edersen o tüpü sana gösteririz. Bunları da öğrenmekte fayda var. Çünkü bunların liderleri, genel başkanları sadece karadan ve havadan ulaşımı bilir. Ama denizin altından ulaşımı görmediler, alışık değiller. Ama AK Parti iktidarı, AK Belediyecilik bunları da gösteriyor. Havada da, karada da, denizde de, denizin altında da ulaşımda biz var. Bu adımları attık, atıyoruz. Bunları halkımıza yaşattık, yaşatıyoruz. Niçin? her şey Türkiye için." şeklinde konuştu. Erdoğan, İstanbul'da trafiği raylı sisteme entegre hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Erdoğan ve Topbaş, kaptan şapkası takarak Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim hızlı feribotları ile Fatih yolcu vapurunun hizmete alınması nedeniyle kurdela kesti. Erdoğan daha sonra, Fatih vapuru ile Boğaz'da tur attı.

Yenikapı-Yalova arasını 75 dakikada kat edecek hızlı feribotların özellikleri ise şöyle; Katamaran tipinde, güvertesi açık, iki yönlü yanaşma imkânına sahip, 112 araç ve 600 yolcu kapasitesine sahip. 2 bin 950 Groston ağırlığında, Araç güvertesi 4,30 metre uzunluğunda ve 1,85 metre genişliğinde. 22 deniz mili hızı yapabiliyor. Gemiler Damen Shipyards firması tarafından Çin'in Hong Kong kentinde inşa edildi. İki feribotun toplam maliyeti 66 milyon dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*