CHP, seçmen listesine itiraz etti

CHP, seçmen listesine itiraz etti.8831
  • Giriş : 05.12.2008 / 23:03:00

Bursa'da CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı, seçmen listelerinde hatalar bulunduğu gerekçesiyle Nilüfer İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, ilçe seçim kuruluna itiraz dilekçesini veren Nilüfer İlçe Başkanı Metin Çelik ve diğer ilçe başkanları ile birlikte Bursa Adliye Sarayı önünde yaptığı açıklamada, CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı'nın 26 kasımda askıya çıkan muhtarlık bölgesi askı listelerinde yaptığı incelemeler sonucunda, çok sayıda yanlış kayıt tespit edildiğini öne sürdü.

Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğünün, ilçeye taşınan nüfus kayıtlarını Nilüfer Belediyesine düzenli olarak bildirdiğini, belediyenin de ''alışılmış bir hizmet olarak'' bu adreslere kuryeler aracılığıyla ''hoş geldiniz'' kartları dağıttığını belirten Akdoğan, bu işlemler sırasında ''çok sayıda kişinin bu adreslerde oturmadığının, boş arazilerde konut varmış gibi gösterildiğinin, metruk binalar ile henüz inşaatı tamamlanmamış binalarda seçmen kayıtlarının yer aldığının'' tespit edildiğini savundu.

Akdoğan, bunun üzerine yapılan incelemede, aynı mahallede, aynı sokakta, aynı dış kapı, hatta aynı iç kapı numarasında birden çok ailenin seçmen listelerine yazıldığının anlaşıldığını iddia ederek, şöyle konuştu:

''Örneğin sadece Cumhuriyet Mahallesinde hatalı bin 561 seçmen kaydı bulunmuştur. Yine ilçemiz seçmen listelerinde boş arsalara, inşaat halindeki binalara, bitmemiş ve henüz içinde kimsenin oturmadığı sitelere, fabrika binalarına, seçmen kaydı yapıldığı incelemeler sonucu saptanmıştır. Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ilçemiz sınırları içinde 1 ocak-10 kasım tarihlerini içerecek biçimde yapılan incelemede, ilçemizde oturmadığı tespit edilen 4 bin 966 kişinin kayıtlarına da ulaşılmıştır. Ayrıca, ilçemizde yer alan bazı sitelerin yöneticilerinin tarafımıza başvurarak getirdiği dilekçelerde, sitelerinde oturmadıkları halde listelerde yer alan seçmenler bulunduğunu tespit edilmiştir.''

İncelemeler kapsamında, ilçeden uzun yıllar önce taşınmış kişilerin kayıtlarının hala listelerden silinmediğini gördüklerini iddia eden Akdoğan, bu bilgiler ışığında ''Gerçek dışı kayıtların Nilüfer ilçesi seçmen listelerinden silinmesi ve gerçek seçmen listelerinin oluşturulmasını sağlanması ile adil ve demokratik bir seçimin gerçekleştirilmesi için'' seçim kuruluna başvuracaklarını kaydetti. Akdoğan, seçim kurulundan, ''Gerçek dışı beyanda bulunanların TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca gerekli mercilere bildirilerek, haklarında yasal işlem başlatılması için gereğinin yapılmasını isteyeceklerini'' bildirdi.

Akdoğan'ın açıklamasının ardından partililer, Nilüfer İlçe seçim Kuruluna itiraz dilekçesini ve bazı belgeleri sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*