CHP, telekulak önergesini beğenmedi

CHP, telekulak önergesini beğenmedi.13416
  • Giriş : 29.05.2008 / 20:25:00

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, AK Parti'nin, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenildiği iddiasıyla ilgili Meclis Araştırması açılması için verdiği önergeyle yapılmak istenenin, ''olayı örtbas etmek olduğunu'' ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Geçmişte verilmiş Meclis Araştırma önergelerinde, özellikle faili meçhul önergelerinde hiçbir sonuç alınamamıştır'' diyen Okay, Meclis araştırmasının, belli konuda bilgi edinmek için yapılan bir incelemeden ibaret olduğunu söyledi. Okay, ''Oysa bir tespit, bir bilgi edinme değil, sorumluların ortaya çıkarılması gerekir. Araştırma önergesiyle yapılmak istenen olayı örtbas etmektir. Kaldı ki bu olay, demokrasi için çok vahim bir gelişmedir. Böyle bir olayı savsaklamaya yönelik girişiminin bir sonuç vermesi mümkün olmayacaktır'' şeklinde konuştu.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise MHP olarak araştırma komisyonu kurulması önerisini desteklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''İddialarla ilgili araştırma komisyonu kurulması olumlu, hatta gerekli. AKP araştırma önergesi vermeseydi biz verecektik. Bu meselenin Meclis zemininde görüşülmesi, olayın ortaya çıkartılmasına yardımcı olur. Ancak araştırma komisyonunun objektif, doğru çalışabilmesi için AKP'nin sayısal çoğunluğu dikkate alınmamalı. Aksi takdirde komisyon AKP'nin görüşleri doğrultusunda çalışır ve göstermelik olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious