CHP, türbana karşı Anayasa Mahkemesi'ne gitti

CHP, türbana karşı Anayasa Mahkemesi'ne gitti.12784
  • Giriş : 27.02.2008 / 11:47:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 13:26:27

CHP'li Önder Sav: "Bu değişiklik türban takanların, takmayanlara baskı uygulamasına sebep olacaktır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP ve DSP, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması'' istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP ve DSP'li milletvekillerinin yanı sıra Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in de imzasının bulunduğu dava dilekçesi, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Süha Okay tarafından Anayasa Mahkemesi'ne verildi.

112 milletvekilinin imzasını taşıyan, 58 sayfalık dilekçede, değişikliğin iptali veya yok hükmünde sayılması ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması istendi.

Dava dilekçesini vermek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gelen CHP yetkililerinin çıkışta açıklama yapması bekleniyor.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav açıklama yapıyor...

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, başörtüsünü serbest bırakan düzenlemeyi yapması ile ilgili meclisin yetkisini aştığını söyledi.

Sav: Şu anda önünde bulunduğumuz yüksek mahkeme verdiği kararları kesin olan, kararları yasama, yargı, yürütme organları, idare makamları, gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcı olan yargı kuruluşudur.

Bu mahkeme şimdiye kadar pek çok karara imza attı. Bizim bu günkü başvurumuz nitelik itibari ile öncelikli görüşülmesi gereken bir karardır. Anayasanın 4. maddesinde değiştirilemeyecek maddelerin sayılmış olması hertürlü yasama yürütme ve yargı organlarını bağlayıcı bir karardır.

Yasak olan değişikliği önermek, önerilse bile değişiklik yapmak olanaksızdır. Yasama organının böyle bir yasağa karşı Anayasa Değişikliği yapması kendisine anayasanın verdiği yetkiyi aşmasıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious