CHP, Ulaştırma Bakanına gensoru verdi

CHP, Ulaştırma Bakanına gensoru verdi.11833
  • Giriş : 17.07.2008 / 13:11:00

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay, Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Anadol, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP, Adana’dan Irak’a Türk işçilerini taşırken, 9 Ocak 2007 tarihinde, Bağdat’ta düşen uçağın, "mali mesuliyet sigortası olmadan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde iniş ve kalkış yapmasına izin verdiği, rüşvet aldığı iddia edilen yöneticileri himaye ederek sağlıklı soruşturma yürütülmesini engellediği" iddiasıyla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay, Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Anadol’un imzasıyla verilen gensoru önergesinde, geçen yıl meydana gelen ve 28 Türk işçisi ile 5 mürettebatın yaşamını yitirdiği kazada, uçağın uçuş güvenliğinin bulunmadığı, mali mesuliyet sigortası olmadan uçuş izni verildiği iddiaları ortaya atıldığı hatırlatıldı.
Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, kazadan sonra "uçağın uluslararası standartlara uyduğu ve denetiminin yapıldığını" açıkladıklarını belirten CHP, buna karşın, Antonov 26 tipi uçağa eksiklikleri bilinmesine karşın uçuş izni verildiğini kaydetti.

Moldovalı şirketin, Irak’a onlarca sefer yaparak yüzlerce işçi taşıdığı, ancak şirketin sigorta sözleşmesinin uluslararası standartlar ve ulusal mevzuatla uyumlu olup olmadığı konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hiçbir işlem yapılmadığının kaydedildiği gensoru önergesinde, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçağın sigortası olmadığına ilişkin iddiaları, 11 Ocak 2007 tarihinde kesin bir dille yalanlayarak, ’Sigortası vardır. Uçak sigortasını yapmadan uçamaz’ ifadeleri ile yanıtlamıştır. Ancak, Sayın Bakanın bu sözlerinin kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu, kazada hayatını yitiren işçilerin ailelerine sadece 1000 dolar sigorta bedeli ödenmesinin teklif edilmesi ile ortaya çıkmıştır” denildi.

Hakkında yaygın yolsuzluk söylentileri olan ve son olarak bir havayolu şirketi sahibinin kendisinden rüşvet talep ettiğini itiraf eden Sivil Havacılık Genel Müdürü'nün görevden alınmadığını da belirten CHP, Genel Müdür görevden el çektirilmeden sağlıklı bir soruşturmanın yürütülemeyeceğini kaydetti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*