CHP, Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP, Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulundu.12686
  • Giriş : 21.01.2008 / 14:33:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 14:48:50

CHP, ''Kayıp trilyon'' davasıyla ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran CHP grup başkanvekilleri Hakkı Suha Okay, Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu ortak basın açıklaması yaptı.

Kapatılan Refah Partisi'nin 1997 yılı Hazine yardımına ilişkin Ankara 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan alacak davasının, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığı tarihin birkaç gün öncesinde, 19 Nisan 2007 tarihinde sonuçlandığı ifade edilen açıklamada, "Bundan sonraki aşamada dava dosyasının Maliye Bakanlığı serüveni, Kemal Unakıtan'ın girişimleri ile şekillendirildi" denildi.

Açıklamada, dava dosyasının, rutin uygulamaların ve teamüllerin dışına çıkılarak; Unakıtan'ın talimatıyla Ankara Muhakemat Müdürlüğü'nden, Başhukuk Müşavirliği'ne getirildiği ileri sürülerek, "Maliye Bakanlığı gibi gelenekleri oturmuş bir kurumda dava dosyasının, kararın temyizini engellemek için taşra birimlerinden Başhukuk Müşavirliği'ne getirtilmesinin daha önce örneği yaşanmış bir uygulama olmadığı" savunuldu.

Açıklamada, Maliye Bakanı Unakıtan'ın girişimlerinin bununla da sınırlı kalmadığı öne sürüldü.

Açıklamada şöyle denildi:

"(Kanunların) açık hükmüne karşın, aralarında Abdullah Gül, Abdülkadir Aksu ve Özkan Öksüz'ün de bulunduğu bazı AKP'li davalılar hakkında 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi kararının temyiz edilmemesine kadar vardı.

4353 Sayılı Yasa'nın 29'uncu maddesinde, 2007 yılı için öngörülen 1 milyon 300 bin YTL'yi geçen davaların, ancak Danıştay'ın mütalaası alınmasından sonra Maliye Bakanlığı'nca bir kararname ile temyizinden vazgeçilmesi öngörülmüştür.

Oysa, 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde reddedilen davada, 4353 Sayılı Yasa'nın 29'uncu maddesinde Danıştay'ın mütalaası için öngörülen 1 milyon 300 bin YTL'nin neredeyse 10 katı kadar bir rakam söz konusudur."

"Cumhurbaşkanı seyretmekle yetindi"

Yasanın bu hükmüne karşın temyiz başvurusunda bulunmayan Maliye Bakanlığı bürokratları ile Maliye Bakanı Unakıtan'ın, Türk Ceza Kanunu'ndaki "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediklerini öne sürülen açıklamada, haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç
duyurusunda bulunulduğunu belirtildi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı makamı devleti temsil etmektedir. Bu nedenle, Cumhurbaşkanlığında oturan kişinin her türlü şaibeden uzak olması gerekmektedir. Ancak, Sayın Cumhurbaşkanı dokunulmazlık nedeniyle ceza yargılaması bile yapılamamış olan kendine ilişkin bir davada, Maliye Bakanlığı'nın yasal olmayan yollara başvurmasını sadece seyretmekle yetinmiştir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious