CHP, üniversite için yaş sınırlaması getirecek

CHP, üniversite için yaş sınırlaması getirecek.9340
  • Giriş : 04.07.2007 / 14:16:00

ÖSS'yi kaldırmayı vaat eden CHP, üniversite için yaş sınırlaması getirmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim beyannamesinde ÖSS'yi kaldırmayı vaat eden CHP, üniversite için yaş sınırlaması getirmeyi hedefliyor.

CHP'nin eğitim kurmaylarından Yalova milletvekili Muharrem İnce Nüfusu 4,5 milyon olan Yeni Zellanda bile üniversite için 21 yaş sınırlaması koyuyor.Biz neden koymayalım?" diyor. ÖSS'nin kaldırılmasının kapsamlı bir proje olduğunu anlatan İnce, şöyle devam ediyor: "Bunun için açıköğretim sistemini geliştirirsiniz, mesleki teknik eğitime öncelik verirsiniz, yatılı teknik liseler açarsınız. Üniversite kapısı önündeki yığılmayı engellemenin yollarından birisi de belli bir yaşın üzerindeki kişilere örgün yükseköğretimi bir anlamda yasaklayabiliriz. Yeni Zellanda dünyanın en mutlu ülkelerinden birisidir. Burada bile 21 yaşından sonra üniversiteye gidemiyorsunuz. Benzer formüller Türkiye için de getirilebilir, 21 veya 25 yaş sınırı olabilir."

Yaş sınırlamasının açıköğretim için geçerli olmayacağını vurgulayan Muharrem İnce, "Belli bir yaş sınırı koyarsınız, o yaşın üzerindeki insanları örgün yükseköğretime değil de yaygın eğitime yönlendirirsiniz, işi çözmüş olursunuz. Esas, meslek lisesi ve meslek yüksekokulu diplomalarına pozitif ayrımcılık yaparak biz bu sorunu çözebiliriz." şeklinde konuşuyor. 2008-2009 öğretim yılından itibaren parti olarak bütün vaatlerini uygulamaya koyabileceklerinin altını çizen İnce, meslek lisesi öğrencilerinin ise sınavsız olarak meslek yüksekokullarına gideceğini, oradan da yüzde 10 oranında fakültelere geçiş yapacağını kaydediyor. Lise öğrencilerinin üçte ikisini meslek lisesine yönlendireceklerini vurgulayan İnce, anaokulundan itibaren kayıtları tutulacak öğrencilerin kendisi, veli ve öğretmenlerin ortak kararı ile meslek lisesine yönlendirileceğini belirtiyor.

Bu arada parti programında YÖK'ü kaldıracağını vaat eden CHP, 2007 seçimlerinde YÖK'ü yok saydı. 82 sayfalık seçim beyannamesinde 'YÖK' sadece bir kez, o da 'hükümetin YÖK ve akademik çevrelerle çatışma içine girdiği' cümlesinde geçti. Beyannamenin üniversitelere yönelik yapılacak faaliyetler bölümünde de YÖK'ten söz edilmedi. 'Çağdaş üniversite reformu' yapma sözü verilen seçim beyannamesine göre, CHP üniversiteler arası bilimsel rekabeti özendirecek; Anayasa ve yasalarda gerekli değişiklikleri yaparak üniversiteleri tek tip yapılanmaya mahkûm olmaktan kurtaracak; üniversiteleri idari ve bilimsel özerkliğe kavuşturacak. Öğretim elemanlarına da para desteği vaat eden CHP, 'her bir akademisyene güncel literatürü etkin bir biçimde takip etmesine olanak vermek üzere belgelendirme esasına uygun yayın tüketim desteği' verecek. CHP, vakıf üniversitelerinin kendi kaynaklarıyla gelişmelerini destekleyecek, bu üniversitelere yapılan devlet desteğini 'rasyonel özendirmeye yönelik yöntemlerle' sürdürecek. Şimdiye kadar 12 yıllık eğitim isteyen CHP, 10 yıllık 'kesintisiz' eğitimde karar kılarken, 2 yıl da okul öncesi eğitim öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious