CHP, uydu sırasını Başbakan'a sordu

CHP, uydu sırasını Başbakan'a sordu.12048
  • Giriş : 30.10.2008 / 14:33:00

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, RTÜK tarafından yeniden belirlenen uydu yayınlarındaki sıralamada hangi kriterlerin dikkate alındığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sönmez, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanılığına sunduğu soru önergesinde, RTÜK'ün yaptığı yeni kanal sıralamasını gündeme getirdi. ''Geçtiğimiz günlerde RTÜK tarafından yeniden sıralanan uydu yayınlarında öncelikler hangi kriterler dikkate alınarak belirlenmiştir?'' diyen Sönmez, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Ön sıralara alınan kanalların izlenme oranları nedir? Hükümet yanlısı yayın yapan kanalların, bu yeni sıralamada öne alındığı iddiaları doğru mudur? Yapılan sıralamada Hükümeti eleştiren kanalların arka sıralara atılmak suretiyle cezalandırıldığı iddialarına katılıyor musunuz?''

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de ''D-Smart'te 11, Digitürk'te 3 ve Türksat'ta da 14 kanalın kapatılması'' konusunu TBMM gündemine taşıdı.

Uzun süreden beri yayın yapan ve milyonlarca kişi tarafından izlenen bu kanalların, RTÜK tarafından karartılacağını ileri süren Ersin, RTÜK'ün, yasaya göre tüm işlemlerini ve evraklarını eksiksiz tamamlayan ve istenen tüm koşulları yerine getiren kanallara lisans vermesi gerektiğini belirtti.

RTÜK'ün bazı kanalların başvurularını kısa sürede sonuçlandırırken, bazılarında keyfi davranışla sürüncemede bıraktığını öne süren Ersin, ''Nitekim karartılmasına karar verilen kanallardan bazılarının 2 yıl önce yaptıkları lisans başvuruları, olumlu ya da olumsuz cevaplandırılmayarak sümen altı edilmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

CHP'li Ersin, Başbakan Erdoğan'a, RTÜK tarafından lisanssız yayın yaptıkları gerekçesiyle kapatılmasına karar verilen D-Smart'taki 11, Digitürk'teki 3 ve Türksat'taki 14 kanalın, her biri için lisans müracaatlarının ne zaman yapıldığını sordu.

''Lisansız yayın yaptıkları gerekçesiyle kapatılmasına karar verilen bu kanalların her birinin, müracaatlarında eksik var mı? Varsa eksikliklerini tamamlamaları için uyarıldı mı? Uyarıldıysa bu uyarılar ne zaman yapıldı?'' diye soran Ersin, bu kanalların kapatılmasıyla izleyicilerin cezalandırılıp cezalandırılmadığını öğrenmek istedi.

-ANTALYA'DA ÖLEN GENÇ-

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 2008 yılında muhtelif yerlerde ''Dur'' ihtarına uyulmadığı belirtilerek 33 kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü. Antalya'da da aynı gerekçeyle Çağdaş Gemlik isimli bir gencin öldürüldüğünü bildiren Genç, ''Polisin bu şekilde adam öldürmesini doğru buluyor musunuz?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*