CHP, yeni ilçeler kurulmasına ilişkin kanuna itiraz edecek

CHP, yeni ilçeler kurulmasına ilişkin kanuna itiraz edecek.10245
  • Giriş : 09.04.2008 / 14:08:00

CHP, yeni ilçeler kurulması ve bazı ilçelerin mahalleye dönüştürülmesini düzenleyen kanuna itiraz edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP, 5747 sayılı Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, dava dilekçesini Anayasa Mahkemesi'ne sunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Anadol, CHP'nin, 22 Temmuz seçimlerinden sonra 10. kez Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açtığını anımsattı.

Büyükşehir belediye sınırlarının coğrafi, ekonomik ve kamu hizmeti kıstaslarına göre belirlendiğini anlatan Anadol, 5747 sayılı Kanun'da ise bu kıstasların gözardı edildiğini savundu.

''Bu kanun, siyasal amaçla yerel seçimlerde AKP'ye oy taşımak için çıkarılmıştır'' diyen Anadol, CHP'nin daha önce bazı yerlerin ilçe olması için verdiği yasa teklifinin ise reddedildiğini belirtti.

CHP'ye oy veren mahallelerin sağ oylar içinde eritilebilmesi için yeni kurulan ilçelere bağlandığını öne süren Anadol, İstanbul'un en önemli ilçelerinden Eminönü'nün mahalleye dönüştürüldüğünü, 100-150 yıllık belediyelerin de hukuksuz biçimde kapatıldığını savundu.

Anadol, ''CHP olarak, AKP'li bile olsa kapatılan belediyelerin kazanılmış haklarını savunmak için yeni kurulan ilçelerdeki adaletsizliklere, ilçe sınırlarının oluşumundaki partizanlığa karşı Anayasa Mahkemesi'nde bu davayı açtık'' dedi.

Dava dilekçesinde, bazı illerde yeni ilçeler kurulmasını, bazı ilçelerin mahalleye statüsüne dönüştürülmesini düzenleyen 1. maddesi ve ''katılma, bağlanma, sınır dışına çıkarılma ve isim değişikliği'' başlıklı 2. maddesinin bazı fıkralarıyla geçici 1. maddenin 1. fıkrasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious