CHP, YÖK'ü kaldırmaktan neden caydı?

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Parti programında YÖK’ün kaldırılacağını taahhüt eden CHP, şimdi YÖK’le ortak eğitim reformu hazırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamuoyunda antidemokratik uygulamaları ile tanınan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, bir süredir CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın danışmanlığını yapıyor. Gürüz’ün CHP’nin eğitim danışmanlığına getirilmesinden sonra partinin YÖK’le ilgili politikası değişti.

CHP lideri Baykal, Gürüz’e eğitim programı yazdırıyor. Parti programında YÖK’ün kaldırılacağını taahhüt eden CHP, şimdi YÖK’le ortak eğitim reformu hazırlayacağını açıklıyor. Önceki günkü Meclis grup toplantısında konuyu gündeme getiren Baykal, "İktidara geldiğimizde, Milli Eğitim’le YÖK el ele vererek, reform yapacak." dedi. Baykal, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i ise ’YÖK’le kavga etmek’le suçladı. Baykal’ın ifadelerinin aksine, partisinin programında "CHP, köklü bir üniversite reformu yapacak; YÖK sistemini kaldıracak; üniversitelere bilimsel ve yönetsel özerklik tanıyacaktır." taahhüdü yer alıyor. Kamuoyunun muhalefetine rağmen 8 yıl YÖK başkanlığı yapan Kemal Gürüz, CHP’nin muhtemel iktidarında yürürlüğe koyacağı ’eğitim politikası’nı hazırlıyor.

CHP, 4 yıllık anamuhalefet sürecinde AK Parti’nin başta YÖK olmak üzere eğitim konusundaki tüm icraatlarını eleştirdi. Bu konudaki tasarılara karşı çıktı, kanunlaşanların iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CHP bu yıl yapılacak seçimler için ilk ’seçim vaatlerini’ eğitim konusunda dile getirmeye başladı. Deniz Baykal, okullarda öğrencilere ülkelerini, milletlerini, İslam’ı ve Atatürk’ü sevdireceklerini belirtiyor.

Önceki gün grup toplantısında bu konuya genişçe yer ayıran Baykal, YÖK ile kavga edilmesi durumunda eğitimde başarı sağlanamayacağını savundu. Baykal, mevcut iktidarın da bu nedenle eğitimde başarılı olamadığını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious