CHP, yolsuzluktan şikayetçi

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya'daki bazı kurumlarda yolsuzluk yapıldığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Atilla Kart, Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri'nin özelleştirilmesinde, Konya Adliye yerinin tahsisinde ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde yolsuzluk yapıldığını ileri sürerek; "Seviyesiz ve çirkin politikanın örneklerini sergileyenleri bu işletmemlerdeki soygunların hesabını sormaya davet ediyorum." dedi.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, partisinin Konya il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kart, çeşitli işletme ve projelerde yolsuzluk yapıldığını söyleyerek, Başbakan ve Hükümet'i yapılan yolsuzluklar hakkında açıklama yapmaya davet etti.

Ailla Kart, Danıştay'ın Seydişehir Eti Alüminyum özelleştirmesi ile ilgili ihale şartnamesi ve ihale komisyonu kararları yönünden, dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdiğini hatırlattı. Kart, "Ortada böyle bir kararın varlığı söz konusu değilmiş gibi davranan, yargı kararını savsaklayan ve sürüncemede bırakan bir anlayış ve uygulamayı görüyoruz. Bu arada tesislerin içinin boşaltılmaya devam edildiğini görüyoruz." diyerek hükümeti eleştirdi.

Geçtiğimiz haftalarda temeli atılan Konya Adliye yerinin tahsisinde hukuksuzluk ve yolsuzluk olduğunu iddia eden Kart, "Bölge tarım ve fidanlık alanı. Böyle bir alana inşaat yapılmasının yasal olarak mümkün olmayacağını tespit eden yargı kararlarına rağmen; fidanlık alana böylesine önemli bir inşaatı yapabilmek için neden elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." diye konuştu. Sosyal hizmetlerde, Konya Ovaları Sulama Projesi (KOP), Mavi Tünel ve Tarım'da yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığını iddia eden Atilla Kart, hızlı tren projesiyle alakalı olarak şunları söyledi. "Hızlı tren 2008 yılında biteceği yolundaki açıklamaları tutarlı ve inandırıcı bulmuyorum. Ayrıca Konya-Ankara hızlı tren hattının güzergah yanlışlığı ve yolcu ücretinin fahiş olması sebebiyle, pek cazip olmadığını ifade ediyorum."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Kart, Türkiye'nin temel sorununun Başbakan olduğunu söyledi. Kart, "Sayın Başbakan'ın kişiliğinde odaklaşan 'kifayetsiz ve muhteris' bir kadro ve yönetim anlayışı, Türkiye'yi tıkanma ve yönetim krizine sürüklüyor." yorumunu yaparak Başbakan'ın Yüce Divan'da yargılanma yolunda olduğunu söyledi.

Son zamalarda artan terör olaylarına da değinen Kart, "İsrail, 1 veya 2 askerinin kaçırıldığından bahisle, sivil hedefleri dahi acımasızca yok ederken, biz sayın Başbakan'ın ağzından 2 yıldan bu yana halen 'sınır ötesi operasyon yapabiliriz...' nakaratlarını dinliyoruz. Artık ne yapacaksan yap. Türkiye'nin bu noktada artık tahammülü kalmamıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious