CHP 32'nci Olağan Kurultayı yarın toplanıyor

CHP 32'nci Olağan Kurultayı yarın toplanıyor.16520
  • Giriş : 25.04.2008 / 14:26:00

CHP'nin yarın başlayacak ve iki gün sürece 32'nci Olağan Kurultayı'na ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurultay'a, bin 232 delege katılacak. Uşak, Eskişehir ve Çanakkale il örgütleri ise yargı süreci nedeniyle kurultayda temsil edilemeyecek.

Kurultay'da, genel başkanlığa aday olabilmek için tüzük gereği 253 delegenin imzası gerekiyor. Baykal’ın, adaylığı için 78 il başkanı destek bildirisi yayımladı.

CHP'nin 32'nci Olağan Kurultayı için bütün hazırlıklar tamamlandı. Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yarın saat 10.00’da başlayacak kurultay iki gün boyunca çalışmalarını sürdürecek. Kurultay ilk gün çalışmalarına, Başkanlık Divanı’nın seçiminin ardından başlayacak.

Divan’ın belirlenmesinin ardından CHP Lideri Deniz Baykal, kurultayın açılış konuşmasını yapacak. Baykal’ın konuşmasının ardından çalışma raporları görüşülecek ve oylanacak. Raporların oylanmasının ardında da Kurultay'da genel başkanlık seçimlerine geçilecek.

Kurultay çalışmalarının Pazar gündeminde ise 80 kişilik Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri gerçekleştirilecek. Delegeler, 80 asil ve 20 yedek PM üyesi ile 15 asil 8 yedek üyenin seçimini yapacak.

-BİN 231 DELEGE-

CHP kurultayına kayıtlı bin 261 delegenin bin 231’i katılabilecek. Uşak, Eskişehir ve Çanakkale kongre süreçlerinde başlayan yargı süreçlerinin sürmesi nedeniyle Kurultay'da temsil edilemeyecek. Kurultay'da, genel başkanlığa aday olabilmek için tüzük gereği toplam delege sayısının yüzde 20'sinin imzası gerekiyor. Buna göre, genel başkan adayının en az 253 delegenin imzasını alması gerekiyor.

-BAYKAL YİNE RAKİPSİZ-

Kurultay için, 78 il başkanının desteğini alan Baykal’a karşı, Samsun Milletvekili Haluk Koç, işadamı Umut Oran, Parti Meclisi Üyesi Ayhan Yalçınkaya ve Prof. Dr. Tolga Yarman, adaylık için yarışacak. CHP Lideri Baykal'ın, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere bir çok ilden delegenin imza vermesi Baykal'ın elini rahatlatıyor. Baykal Kurultay'da rakipsiz gözüküyor.

Kurultay'a katılacak delegeler için Ankara’nın çeşitli otellerinde yerler ayrıldı. Delegeler, bugünden itibaren otellerine yerleşmeye başladı. Oteller, özellikle Kurultay'ın yapılacağı Atatürk Spor Salonu’na yakın yerlerden tercih edildi.

-MEDYA ORDUSU İZLEYECEK-

CHP kurultayını, kalabalık bir medya ordusu izleyecek. Kurultayı izlemek üzere, 76 basın kuruluşu başvuruda bulunurken, 830 medya mensubu için giriş kartı hazırlandı. Kurultay, 25 televizyon kuruluşundan da canlı olarak yayınlanacak. 560 gazeteci de kurultayı yansıtabilmek için görev yapacak.

-AFİŞLERLE KURULTAY MESAJI -

CHP kurultayı öncesi başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı kentlerde afişlerle süslendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın portresi ile CHP'nin simgesi altı okun yer aldığı afişlerde, Mevlana’nın "Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün" sözünün yanısıra, “Verilecek hesabımız yok ama sorulacak hesabımız var”, “Çekil aradan, din de devlet de bizim”, “Yolsuzluklardan da, yapanlardan da, yoksulluktan da bezdi bu millet” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan kurultayın yapılacağı Atatürk Kapalı Spor Salonu’ndaki hazırlıklar da da sona gelindi. Teknik çalışmaların sona erdiği kurultay salonunda, gazetecilerin çalışma masaları, delegelerin oturma planı ve katılımcıların yerlerine ilişkin çalışmalar tamamlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious