CHP 83. yaşını Aydın'da da kutladı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 83. kuruluş yıldönümünü Aydın'da da kutladı. Kutlama, Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ardından merkez ilçe binasında basın açıklaması yapan Aydın Merkez İlçe Başkanı Barkan Kalınomuz, CHP'nin Kurtuluş Savaşı'nı örgütleyen ve yürüten Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olduğunu söyledi.

CHP'nin Atatürk'ün başkanlığında 9 Eylül 1923'te kurulduğunu belirten Kalınomuz, partiyi Kuvayi Milliye ruhunu taşıyanların başlattığını ifade etti. Partinin başladığı yıllarda isminin 'Halk Fırkası', 1924 yılında 'Cumhuriyet Halk Fırkası' olduğunu, 1935 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi adını alarak Türk siyasi tarihine damgasını vurduğunu kaydetti.

1923 yılında cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik ve laiklik ruhunun partinin dört temel ilkesi olarak benimsendiğini ifade eden, Kalınomuz, "1935 yılında bu ilkelere devletçilik ve devrimcilik de eklenerek parti ambleminde altı ok oldu. CHP, Türkiye Cumhuriyeti'yle özdeşleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti CHP'nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bağımsızlığı kazandı. Bu parti Cumhuriyeti kurdu. Saltanatı kaldırdı, Hilafete son verdi ve ulusal birliğimizi sağladı. Cumhuriyeti kuran ve şekillendiren, devrimleri yaratan, yaşatan ve geliştiren partimiz hukuk, eğitim ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği birçok reformlarla Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirdi. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarda olsun, muhalefette olsun çağdaşlığın, ilericiliğin ve bilimsel gelişmenin destekçisi ve sigortası olmuş bir partidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious