CHP Adalet Komisyonu'nu bastı!

  • Giriş : 28.11.2007 / 15:19:00
  • Güncelleme : 28.11.2007 / 17:42:16

Aşırı kalabalık nedeniyle yapılamayan komisyon toplantısı başka bir salona alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifini bahane ederek yeni bir krize imza atmaya hazırlanıyor.

CHP, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu toplantısına çok sayıda milletvekiliyle katıldı. Aşırı kalabalık nedeniyle yapılamayan komisyon toplantısı başka bir salona alındı.

Komisyonda görüşülen teklife göre hakim ve savcı mesleğine giriş şartları değiştiriliyor. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Turç tarafından verilen teklif, avukatlıktan hakim ve savcılığa geçiş imkanı sağladığı ve sınavı geçen adayların mülakata tabi tutulmasını öngördüğü için muhalefet tarafından eleştiriliyor.

Sabahki oturumda üç ayrı önerge vererek toplantının ertelenmesini sağlamaya çalışan CHP, bunu başaramayınca komisyonun öğleden sonraki oturumuna tam kadro katılma kararı aldı. CHP'den yapılan yazılı açıklamada, "CHP milletvekilleri, tam kadro, yargıya siyasi müdahaleye 'Dur' demek için TBMM Adalet komisyonu öğle oturumuna katılacaktır. Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini çıkartmamak için direnecektir" denildi.

Saat 14.00'da başlayan toplantıya komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda CHP'li milletvekili katıldı. Toplantıda hükümeti temsil eden Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, toplantı salonunun yetersiz olduğunu söyleyince Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, kalabalık nedeniyle toplantının daha geliş olan KİT Komisyonu salonuna alındığını açıkladı. Bunun üzerine tüm milletvekilleri KİT Komisyonu Salonu'na gitti.

Adelet Komisyonu çıkışında bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, AK Parti'nin bir milletvekilinin teklifiyle hakim ve savcı alımında değişikliğe gittiği belirterek, bunun bir kadrolaşma hareketi olduğunu söyledi. Teklifle avukatlık mesleğinden hakimliğe geçişin önünün açıldığını vurgulayan Anadol, bunun mülakatla yapılacağını, mülakatı da Adalet Bakanlığı bürokratlarının yapacağını kaydetti. AK Parti'nin kendisine yakın avukatları mülakatla hakim yapmaya çalıştığını savunan Anadol, yargının siyasallaşmasının ötesinde, yargının özelleşmesi olayıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. Kemal Anadol, "Yargı bağımsızlığı bugün katledilecek. Onun CHP milletvekilleri olarak komisyona geldik. Mücedelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Çünkü bu demokrasinin var olması veya olmaması meselesidir" diye konuştu.

Şu an devam eden toplantıya, çok sayıda CHP'li katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious