CHP: Adli Tıp Kurumu araştırılsın

CHP: Adli Tıp Kurumu araştırılsın.11027
  • Giriş : 15.05.2009 / 11:52:00

CHP, Adli Tıp Kurumunda yaşanan gelişmeler ile bilirkişilik müessesesinin incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Adli Tıp Kurumunun, ''Üzmez Davası'' diye bilinen çocuk istismarı davası başta olmak bazı davalardaki tutumunun, kamuoyunda ''rahatsızlık yarattığı ve tartışmaya neden olduğu'' belirtildi.

Araştırma önergesinde, adaletin işleyebilmesi için Adli Tıp Kurumunun siyasi baskıdan uzak, liyakata uygun yönetilmesi gerektiğine yer verilerek, adli tıp hizmetlerinin sunumunda uzman personelinin önemine değinildi.

Adli tıp hizmetlerinin hızlı ve kaliteli sunumu için tüm kişi ve kuruluşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret edilen önergede, ''Kurumun siyasi baskı ve siyasi kadrolaşmadan uzak bir işleyişe geri dönmesi sağlanmalıdır'' denildi.

Araştırma önergesinde, Adli Tıp Kurumunun, ''bilimsel, genel kabul gören muayene ve inceleme yöntemlerinden uzak yapılanmasının tasfiye edilmesi, çalışma ve muayene yöntemleri ve koşullarının hasta hakları ve insan hakları çerçevesinde incelenmesi gerektiği'' savunuldu.

Önergede, Adli Tıp Kurumunda yaşanan gelişmeler ile bilirkişilik müessesesinin incelenmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*