CHP: Asıl Ermenistan özür dilemeli

CHP: Asıl Ermenistan özür dilemeli.11391
  • Giriş : 17.12.2008 / 16:24:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, 1915 olaylarıyla ilgili başlatılan özür dileme kampanyasına ilişkin ''Hem hukuk açısından hem tarih açısından Türkiye'nin özür dilemesini gerektirecek bir durum mevcut değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve Bursa milletvekilleriyle birlikte Mecliste basın toplantısı düzenledi.

1915 olaylarıyla ilgili bazı kimselerin özür dileme kampanyalarına başladığına değinen Öymen, ''Bunu, yersiz ve isabetsiz bir girişim olarak görüyoruz. Özür dilemek suçu kabul etmektir'' dedi.

''Türkiye'nin 1915'te böyle bir suç işlediğini ne hukuk ne de tarihi gerçekler göstermektedir'' diyen Öymen, şunları söyledi:

''TBMM söz konusu 1915'te cereyan eden olayların tarihçiler tarafından araştırılmasına karar vermiştir. Bir taraftan bu konu araştırılsın diyeceksiniz, diğer taraftan sanki araştırma sonuçlanmış gibi özür dileyeceksiniz. Bunu çok yanlış isabetsiz görüyoruz. Özür dilemesi gereken taraf vardır. Bunların başında Ermenistan gelir. Ülkemizi istila eden askeri birliklere destek olduğu için özür dilemeli. Türkiye'deki mezalimlerinde yüz binlerce insanı öldürdükleri için özür dilemelidirler. Tarihte işgal ettikleri topraklar için özür dilemelidirler. 40'tan fazla diplomatımızı büyükelçimizi katlettikleri için teröristleri yargılamadıklarından dolayı özür dilemelidirler. Hem hukuk açısından hem tarih açısından Türkiye'nin özür dilemesini gerektirecek bir durum mevcut değil.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Herkes istediği değerlendirmeyi yapar'' dediğini belirten Öymen, ''Sayın Cumhurbaşkanı Gül'ün dediği doğrudur ama başka doğru da vardır. O da Cumhurbaşkanı görevlerinin biri de ülkelerinin onurunu korumaktır. Siz geçmişinizi suçlayanları korumakla, ülkenin onurunu korumuş olmazsınız. Öncelikle geçmişinizle ilgili haksız suçlamalara karşı tavır almalısınız'' diye konuştu.

Öymen, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın TBMM Dışişleri Komisyonunda özür dileme kampanyasına karşı ortak bir bildiri yayınlanmasını önerdiğini ancak henüz bir bildiri yayımlama kararı alınmadığını belirterek, Arıtman'ın önerisinin ortak görüşleri olduğunu bildirdi.

-NİLÜFER'DE 4 BİN SEÇMEN İPTALİ-

Öymen, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde seçmen olmayan binlerce insanın kütüklere yazıldığını tespit ettiklerini kaydetti. Partilerinin il ve ilçe teşkilatlarının tespitleri doğrultusunda yaptıkları itiraza ilişkin YSK'nın karar verdiğini ifade eden Öymen, 4 bin 95 kişinin seçmen listesinden kaydının silindiğini söyledi.

Bu kişilerin boş arazi, depo, kiralık ev gibi adreslere seçmen yazıldığını anlatan Öymen, ''Hiçbir ülkede seçimler böyle gayri ciddi yapılmaz. Listelerde yıllar önce ölmüş kişilerin kayıtları görüldü. Seçimin ciddiyetine gölge düşmüştür. Başka il ve ilçelerde de müracaatlarımız var. Bu karar, CHP'nin şimdiye kadar dile getirdiği kaygının ne kadar haklı olduğunun kanıtıdır. Daha şimdiden yerel seçimlerle ilgili kuşku ve kaygılar ortaya çıktı'' diye konuştu.

Öymen, seçimlerin şaibesiz bir şekilde yapılmasının sorumluluğunun YSK'da olduğunu belirterek, ''Listelere yazılan bu insanlar kimdir? Boş araziye kayıt yapanlar kim? Bunların sorumlusu bulunmalı. Devletin kayıtları bu kadar başıboş mudur? Bu konuları denetleyecek YSK'dır. Görevi nüfus idarelerine ciro ederek sorumluluktan kurtulamazsınız. Çünkü kayıtlar kendi kendine olacak bir olay değil'' şeklinde konuştu.

-''YSK'NIN GÖREVİNİ YAPAMAYACAK ENDİŞESİ''-

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, seçimlerin şaibe, endişe ve tartışmalardan uzak bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. AKP'nin bu tartışmalar içinde yer almaması gerektiğine işaret eden Okay, şöyle konuştu:

''Partinin sözcüleri YSK'yı savunmayla meşguller. Seçimi AKP yapmıyor, YSK'nın yapması lazım. Seçimleri yapmakla sorumlu olan YSK'nın görevleri ve yapılanması Anayasada, yasalarda bellidir. Türkiye'de çok ciddi bir şekilde bu seçimlerle ilgili endişeler ve tartışmalar vardır. YSK, üzerine düşen görevi idareye bırakma yerine doğrudan inisiyatif alıp gereğini yapmakla yükümlüdür. Bugün halen YSK'nın bu endişeleri giderecek açıklamasını göremiyorum. Bu koşullarda YSK'nın, görevini yapamayacak endişesini taşıyoruz. Görevini yapamayacak bir kurul, bu haliyle siyasal iktidar söylemlerine paralel düşündüğünü ifade ederek, bu sorumluluğunu daha fazla taşıyamaz. YSK, Anayasadan ve yasalardan kaynaklanan sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi lazım. YSK, ciddiyetle, görev sorumluluk ve bilinciyle bu seçimlere ilişkin bu tartışmaları sona erdirecek tavır içine girmesi lazım.''

Türkiye'de son 2 seçimde bu tür tartışmaların yer aldığına dikkat çeken Okay, seçmen kütükleri açıklanmadan seçmen sayılarıyla ilgili konuyu gündeme getirdiklerini söyledi.

Okay, nüfus idaresinin teknik altyapısının yetersiz olduğuna değinerek, mekanlarının dar ve sıkışık olması nedeniyle seçmenlerin böylesi bir ortamda hizmet veremediğini belirtti.

Basın toplantısına katılan CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, seçimlerde parmak boyasının kullanımına devam etmesi için YSK'ya talepte bulunduklarını belirterek, ''Mükerrer oy kullanımının, yaygın hale geleceği görülüyor. Bunun önüne geçilmesi için boya kullanılmalı'' dedi.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ise kendisinin 17 yıldır aynı adreste oturmasına rağmen, seçmen listesinde başka bir adreste kayıtlı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*