CHP asker göndermeye karşı

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Lübnan'a asker göndermenin, askeri batağa sokmak olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selvi, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve beraberindekileri, parti genel merkezinde kabul etti.
Tombul, burada yaptığı konuşmada, ziyaretin, yarın başlayacak toplu görüşmelere ilişkin beklentilerini dile getirmek amacını taşıdığını belirterek, görüşme masasına, 2007 taleplerinden önce 2006 alacakları ile gideceklerini bildirdi.
Resmi enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunan Tombul, en düşük memur maaşının yaklaşık bin 50 YTL olması gerektiğini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ise temel hak ve özgürlüklerden bahsedilirken örgütlenme özgürlüğünün ön sırada yer alması gerektiğini belirterek, “Türkiye'de örgütlenme özgürlüğünün bu hükümet döneminde yok edildiğini” savundu.

“Grev hakkı olmayan sendika sendika değildir, dernekler halindedir” diye konuşan Selvi, sendikalara grev hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Selvi, Lübnan'da yaşanan gelişmeler ve asker gönderilmesi ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ”Lübnan'a asker göndermenin, daha önce Irak bataklığına Türkiye'yi sokamayanların, bu vesile ile dolaylı yoldan sokma gayreti olduğu son derece açık ve nettir” diye konuştu. Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidarın başlangıcından beri dış politikadaki başarısızlığı, Irak ve diğer konularda önceden söz verip sonradan başaramayışı, hem Türkiye'de hem dünyada Türkiye'nin itibarını sarsmıştır. Bu da onlardan biridir. Bir gün söyleyip ertesi gün caymak, bir diğerinin söylediğinden vazgeçmek, sorumsuz insanların Türkiye'yi, özellikle tehlikeli noktaya getiren dış politikadaki girişimleri herkesi üzmektedir. Meclis bu konuda bilgi sahibi değildir. Bırakın muhalefeti, iktidar milletvekillerinin, bakanların bir kısmı da bu gelişmelerden haberdar değildir. Zapsu ve benzeri kişiler daha çok haberdardır.”

Bu konuda kimsenin bilgisi olmadığını ve TBMM'nin acil olarak toplanması gerektiğini ifade eden Selvi, “Türkiye'yi dolaylı da olsa savaşa sürüklemek, PKK'yı arzu ettikleri gibi kullanmak... Bizim hükümetimiz de dışarıdan gelen talimata göre kendini şekillendirmek mecburiyetinde olduğu için bilgi verememektedir, TBMM'yi toplayamamaktadır. Önümüzden, elimizden Türkiye kayar hale gelmiştir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious