"CHP Atatürkçü değil"

  • Giriş : 26.02.2008 / 11:41:00

Birtek, CHP'nin türban tutumu için "Faşizmden ne farkı var?" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Birtek, başörtüsünü üniversitelerde serbest bırakan Anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürme kararı alan CHP'yi eleştirerek, "CHP'yi son derece geri kalmış buluyorum. CHP, ne Atatürkçü ne de Cumhuriyetçi. Atatürk kadınların kıyafetlerine karışmamış. Demek ki bir bildiği varmış. CHP'liler huzur istemiyor' dedi.

'Ne demek üniversiteye giremez başörtülüler' diye soran Prof. Dr. Birtek, 'Bu durum Hitlerin Yahudileri üniversiteye almamasına benziyor. Bunlar da 'Siz Müslümansınız sizi üniversiteye alamayız' diyorlar. Bunun faşizmden ne farkı var?" diye konuştu. Başörtülülerin rejime dair art niyetleri olduğunu iddia edenlere cevap veren Birtek, şöyle devam etti:

NİYETLERİ OKUYAMAYIZ

"Başını örtüyor diye insanlara herhangi bir niyet atfedemeyiz. İnsanların niyetlerini hiç kimse bilemez. Niyetler suç işlendikten sonra ancak mevzubahis edilir. Vatandaşın mutluluğu esastır. Türbanı yasak etmek vatandaşı rencide eder. Ben başörtülülerin de mutlu olmasını istiyorum, mutlu olmaları için ne gerekiyorsa yapılmalı."

Korku tünelinden çıkma vakti geldi

Başörtüsü yasağının kalkması için imza atan tarihçi Prof. Dr. Ayhan Aktar, eski solcuların empati kuramadığını savunarak, '40 yıl önce sosyalizm gelince Türkiye'deki her şey değişecek sanırdık. Güneşin bile daha güzel parlayacağına inanırdık. Fakat herkes gibi biz de değiştik' dedi. 'Marmara Üniversitesi'nde 1998 yılında benim de başörtülü öğrencilerim vardı' diyen Aktar, 'Türkiye'de bazı insanlar korku tünelleri yaratıyor. Ama korku tüneli de içindeki hortlaklar da gerçek değil. Artık korku tünelinden çıkma vakti geldi' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious