"CHP Baykal'ın partisiyse ben CHP'yi reddederim"

  • Giriş : 30.01.2008 / 13:10:00

Son günlerde CHP'ye yönelik açıklamalarıyla gündeme gelen Tuncay Özkan bu defa rest çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özkan, CHP kongresinde aday olma iddialarından, ilkbaharda parti kuracağı söylemlerine kadar merak edilen soruların cevaplarını verdi.

Yeni bir parti kuracağınız söyleniyor, bahar aylarında yeni bir parti kuracak mısınız?

22 Temmuz'dan sonra ben siyasete atılacağımı siyaset yapacağımı söylemiştim. Bununla ilgili olarak CHP’nin genel kurultayında yani Ankara’da toplanacak olan büyük kurultayında değişimin parti içindeki değişimin gelişimin seyrini gözleyeceğim. Ben buradaki gelişimi oradaki değişimi gözledikten sonra nisan ayında kendi siyasal tutumumu ve davranışımı açıklayacağım. Yani ya CHP içerisinde görev alacağım ya da bu kendi ilkelerim Mustafa Kemal’in ilkeleri doğrultusuna da yeni bir siyasi hareket başlatma konusundaki açıklamamı yapacağım. Bu tamamen CHP’nin kurultayının içersindeki durumlara bağlı olarak devam edecek bir süreç. Bundan sonraki sürecim, partileşme yeni bir parti kurulması veya başka bir olgu olup olmayacağı konusunda gelişimi artık zamana bağlı bir şey.

Ancak su anki düşüncem eğer CHP kurultayında beklediğimiz gelişimler olmazsa CHP kurultayında parti kendi içindeki sorunları aşıp dışa dönük olarak yeni bir yapılanma ve yeni bir mücadele takvimi başlatmazsa yeni bir siyasi parti veya siyasi başka bir hareket olarak Nisan ayından itibaren Türkiye’de yeni bir yolculuğa çıkmak.

Tuncay Özkan, 'CHP kongeresinde aday olacak mısınız ya da birini destekleyecek misiniz' sorusuna şöyle cevap verdi:

"Ben CHP üyesi değilim. Üyesi olmadığım bir parti ile ilgili bir şey içinde bulunmam mümkün değil. Ama CHP eğer benle birlikte bir şey yapmaz isterse ben açığım.

Tuncay Özkan'a 'hem CHP'de değişim gerekli diyorsunuz hem de Deniz Baykal'a oy verirdim diyorsunuz burada bir çelişki yatmıyor mu' sorusunu yönelettiğimizde ise şu cevabı aldık.

"Hayır bir çelişki yatmıyor, CHP partisi eğer Deniz Baykal partisiyse o zaman ben CHP’yi reddederim zaten.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious