CHP bayramı gerdi

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Özel oturumda konuşan CHP lideri Baykal'ın "Bu yöntemle cumhurbaşkanı değil, bir aileye kapıkulu seçilir" sözleri gerginlik yarattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anıtkabir'deki törene ve İstiklal Marşı Anıtı'nın açılışına katılmayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın hırçın üslubu, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sevincine gölge düşürdü. Cumhurbaşkanı Sezer ile Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının izlediği TBMM özel oturumunda "Bu yöntemle Cumhurbaşkanı değil, bir aileye kapıkulu seçilir" diyen Baykal'ın sözleri tartışma yarattı.

ANITKABİR’E GİTMEDİ

23 Nisan’ın görkemli şekilde kutlandığı Ankara’da Baykal’ın tavrı tartışma yarattı. Baykal, sabah TBMM Başkanı başkanlığında yapılan Anıtkabir ziyaretine katılmadı, Meclis girişinde yapılan İstiklal Marşı anıtının açılışına da. Genel Kurul’daki özel oturuma da Baykal’ın sözleri damga vurdu. Arınç ve Başbakan’ın ardından kürsüye çıkan CHP liderinin yeni Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili şu sözleri, AK Parti sıralarını hareketlendirdi: "Aday gösterme süresinin son iki gününe girmek üzereyiz, ortada hiçbir ciddi aday yoktur. İktidar milletvekilleri ve bakanlar kimi seçecekleri konusunda talimat bekliyorlar. Bu şekliyle cumhurbaşkanlığı seçimi, AKP mutfağının değil aile mutfağının bir işi haline dönüşmektedir. Milletten, milletvekillerinden, AKP milletvekillerinden bile kaçırılan bir cumhurbaşkanlığı seçimi... Bu bir seçim değil tebligattır. Bu yöntemle Cumhurbaşkanı değil, bir aileye kapıkulu seçilir." Baykal'ın sert sözlerine AK Parti milletvekilleri masalara vurarak tepki gösterdi. Araya giren Arınç, ortalığı yatıştırdıktan sonra Baykal'a hitaben "Özellikle son kullandığınız cümleler milletvekili arkadaşlarımızı tahrik edecek ve belirli kişilere yönelik aşağılayıcı ifadelerdir. Lütfen konuşmanızı tamamlayınız" diyerek uyardı. Baykal'ın konuşmasını tamamlamasının ardıdan söz alan Arınç, çok sayıda AK Partili'nin Baykal'ın sert konuşması üzerine söz hakkı istediğini, ancak gerginliği sürdürmemek adına söz hakkı vermeyeceğini tutanaklara geçirdi. Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay’a da söz vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious