CHP belediyelerinde personel kıyımı

CHP belediyelerinde personel kıyımı.11027
  • Giriş : 27.05.2009 / 16:06:00

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, yerel seçimlerde AK Parti'den CHP'ye geçen ilçe belediyelerinde işçi ve memurların işten çıkartılmaya başlandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, yerel seçimlerde AK Parti'den CHP'ye geçen ilçe belediyelerinde işçi ve memurların işten çıkartılmaya başlandığını, insanların inancının, yaşam biçiminin aile fertlerine kadar sorgulandığını savunarak, ''CHP belediyecilikte 28 Şubat sürecini andıran bir dönemi başlatmıştır'' dedi.

Babuşcu, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, bu günün 27 Mayıs askeri müdahalesinin yıl dönümü olduğunu anımsatarak, ''O gün 27 Mayıs'a sahip çıkıp, bugün arkasında duran kimsenin kalmadığı gibi, 27 Mayıs mantığıyla demokratik bir şekilde iktidara gelen siyasi partileri alaşağı etme hesabı içinde olanların, Ergenekon'un arkasında duranların, avukatlığını yapanların da kısa süre içinde hatalarını göreceklerini düşünüyorum'' diye konuştu.

Yerel seçim sürecinde ''kirli bir kampanya'' yürütüldüğünü savunan Babuşcu, buna karşın AK Parti'nin başarı çıtasını inanılmaz şekilde yükselttiğini söyledi. Babuşcu, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun vaatlerini ilçe belediye başkanı seçilen kişilerin yerine getirip getirmediğini takip ettiklerini anlattı.

''Geçim sıkıntısı çeken herkese 600 lira maaş, her aileden bir kişiye sigorta'' vaadinin yerine getirilmesi yerine AK Parti'den CHP'ye geçen belediyelerde işten çıkartmaların yaşanmaya başladığını savunan Babuşcu, şunları kaydetti:

''Bize gelen bilgilere göre, Silivri Belediyesinde 3'ü sözleşmeli memur, 7'si geçici işçi olmak üzere 10 kişinin süreleri dolmadan ve yasal hakları ödenmeksizin iş akitleri feshedildi. Belediyede hizmet alımı şeklinde zabıta, güvenlik, temizlik, park ve bahçelerde çalışan 140 kişiye ise iş akitlerinin yenilenmeyeceği ve işten çıkartılacakları tebliğ edilmiştir.

Çatalca Belediyesinde 10 memur ve işçi görevlerinden el çektirilerek, pasif görevlere gönderilmek suretiyle bir yıldırma politikası izleniyor. Sarıyer Belediyesinde hizmet alımı şeklinde çalışan 18 kişi işten çıkarılıyor. Bunların bir kısmı başörtülü bayanlar... Bunlara başörtülerini çıkarmaları uyarısında bulunuluyor ve olmayınca da iş akitleri hiç bir ihbarda bulunmaksızın feshediliyor. Hizmet alımı şeklinde çalışan 200 kişiye de iş akitlerinin yenilenmeyeceği tebliğ ediliyor.

Maltepe Belediyesinde de hizmet alımı şeklinde çalışan 200 kişinin, Kartal Belediyesinde 14 kişinin 'yarın işe gelmiyorsunuz' denilerek, iş akitleri feshedilmiştir.''

Babuşcu, Maltepe'de belediye başkan danışmanı olarak görev yapan emekli bir subayın belediyede çalışan işçi ve memurları teker teker çağırarak ''Alevi misin, Sünni misin? Namaz kılar mısın, oruç tutar mısın, alkol alır mısın'' gibi bir takım sorular sorduğunu ileri sürerek, bu tür yaklaşımlarla psikolojik baskı ve ayrımcılık yapıldığını savundu.

Babuşcu, Maltepe'de AK Partili meclis üyelerinin girişimleri sonucunda bu danışmanın görevden alındığını öğrendiklerini söyledi.

CHP'nin belediyecilik anlayışında yeni bir dönemin başladığını, bu dönemde insanların inancının, yaşam biçiminin aile fertlerine kadar sorgulandığını ifade eden Babuşcu, ''CHP belediyecilikte 28 Şubat sürecini andıran bir dönemi başlatmıştır'' diye konuştu.

-AK PARTİ İL KONGRESİ 27 HAZİRANDA-

İl Başkanı Babuşcu bir soru üzerine, AK Parti İstanbul İl Kongresi'nin 27 Haziranda yapılacağını bildirdi.

Bir başka soruyu yanıtlarken de Babuşcu, AK Partili belediyelerde bu türden işten çıkarmaların hiç yaşanmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*