CHP boykotta ısrarlı

CHP boykotta ısrarlı .11418
  • Giriş : 04.09.2007 / 09:26:00
  • Güncelleme : 04.09.2007 / 11:05:55

CHP, Gül protestosunu resepsiyonunda da sürdürecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP’nin Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi sırasında gösterdiği protestosunu, Çankaya resepsiyonunda da sürdürecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül merakla beklenen Çankaya Köşkü’nde vereceği ilk resepsiyonu ikiye böldü. Çankaya Köşkü’nde yarın verilecek ilk resepsiyon saat 11.30’da başlayacak. İlk davete sadece “devlet erkanı” çağrıldı. Medya, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının davetli olduğu ikinci resepsiyon ise Cuma günü düzenlenecek. TBMM Başkanı, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, askerler, yabancı misyon ve üst düzey bürokratların katılacağı resepsiyonun davetiyeleri eşsiz gönderildi.

CHP, Gül’ün seçilmesi sırasında gösterdiği protestosunu Köşk resepsiyonunda da sürdürecek. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Ben katılmayacağım” derken, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, “Katılmayacağız. CHP’li milletvekili arkadaşlarımın da katılacağını zannetmiyorum. Biz tavrımızı baştan koyduk” dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da dün öğleden sonra Meclis kulisinde gazetecilerle yaptığı sohbette, Cumhurbaşkanı Gül’ün yarın vereceği resepsiyonla ilgili davetiyenin kendisine ulaşmadığını söyledi. Baykal resepsiyona gidip gitmeyeceği yönündeki soru üzerine, “Gelmemiş davetiye üzerinde konuşmayacağını” söyledi. Ancak Baykal’ın resepsiyona katılmayacağı yakın çevresi tarafından dile getirildi.

MHP kararını vermedi

Resepsiyona DTP katılacağını açıklarken, MHP’liler davete katılıp katılmama konusunu değerlendireceklerini belirttiler. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır dün henüz ellerine davetiyenin geçmediğini, bu daveti düşüneceklerini söyledi. MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal ise katılacağını bildirdi. TBMM İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Çankaya Köşkü’nde vereceği resepsiyon ile ilgili henüz davetiye gelmedi. Gelince niye gitmeyelim ki. DTP olarak gideceğiz” diye konuştu. Ahmet Türk, akşam üzeri saatlerinde davetiyenin kendisine ulaştığını ifade etti.

DSP’liler katılmıyor

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Cumhurbaşkanı Gül’ün vereceği resepsiyona yoğun “programı” nedeniyle katılmayacağını belirtirken, “Ancak, milletvekili arkadaşlarım kendi karar verecekler” dedi. DSP’li vekillerin Köşk’e gitmeyecekleri öğrenildi.

Asker gidecek mi?

10. Cumhurbaşkanı Sezer tarafından seçimlerin ardından Meclis’e giren siyasi parti liderlerini kutlamak için Çankaya Köşkü’nde verilen davete çağrılmayan DTP’lilerin, Cumhurbaşkanı Gül’ün vereceği resepsiyona davet edilmesi, “Komutanların tavrı ne olacak?” sorusunu da gündeme getirdi. Köşk’ün davetli listesinin kesinleşmesini bekleyen komutanların, DTP’nin davetli olması nedeniyle resepsiyona katılmama eğiliminde oldukları belirtildi.

İkincisi Cuma günü

Cumhurbaşkanı Gül, 7 Eylül Cuma günü saat 16.00’da da medya, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası için ayrı bir davet verecek. Köşk kaynakları, “Davetli sayısının yüksek olması nedeniyle” böyle bir ayrıma gidildiği belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious