CHP çark etti, 'burs formülü' arıyor

CHP çark etti, 'burs formülü' arıyor.11027
  • Giriş : 20.04.2009 / 08:42:00

Öğrencilerin burs almasını engelleyen CHP, belediyelerin yeniden burs vermesini sağlayacak formüller arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyla yerel yönetimlerin 200 bin üniversite öğrencisine verdiği eğitim burslarının iptalini sağlayan CHP bin pişman. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararından üzüntü duyduklarını savunarak, 'Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar, belediyelerin doğrudan burs verme kapısını kapatmıştır. Bundan büyük üzüntü duyuyoruz' diye konuştu.

BAYKAL'DAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

CHP lideri, Anayasa Mahkemesi'nin kararına karşı, partili belediye başkanlarının burs verebilmesi için bazı taktikler de önerdi. Belediyelerin burs kaynakları oluşturmasını isteyen Baykal, bunun için yapılacakları şöyle anlattı: 'Belediyelerimiz kendi imkanlarıyla ya da yörenin önde gelenlerinin katkılarını seferber ederek, burs kaynakları oluşturarak, sonra o kaynaklara doğru ihtiyacı olan gençlerimizi belirleyerek bir köprü rolü oynayabilir. Öyle anlaşılıyor ki Kredi ve Yurtlar Kurumu, belediyelerin burs listesini vermesi halinde o listeyi uygulama kararındadır. Yani bursu belediye veremiyorsa Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla verilmesini isteyebilir. Belediyeler sorumluluk almalı ve bunu takip etmelidirler.'

2004'TE DAVA AÇTILAR

BELEDİYELER tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere verilen burslar CHP'li vekillerin 3 Mart 2004'te Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru sonucu iptal edilmişti. Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun'un, 2/2. fıkrası, kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine burs ve kredi vermelerini yasaklıyordu. Bu kuruluşlara sadece kredi ve burs verilmesini öngördükleri öğrencilerin isimlerini Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bildirebilme hakkı tanınıyordu. CHP'nin talebini görüşen mahkeme, yasadaki 'belediyeler hariç' ibaresini iptal etti. Böylece belediyelerin doğrudan burs verme imkanı ortadan kalktı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*