CHP: "Danıştay'ın açıklaması demokratik bir refleks"

CHP:
  • Giriş : 18.01.2008 / 18:27:00

Danıştay Başkanlar Kurulu'nun türbanla ilgili açıklamasına CHP'den destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danıştay Başkanlar Kurulu'nun türbanla ilgili açıklamasına CHP'den destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, açıklamayı 'kurumsal ve demokratik bir refleks' olarak değerlendirirken 'Danıştay'ın tespitleri sağlıklı ve doğrudur' dedi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın ardından Danıştay'dan gelen türbanla ilgili açıklamaya CHP'den destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Danıştay Başkanlar Kurulunca yapılan açıklamayı 'kurumsal ve demokratik bir refleks' olarak değerlendirirken 'Danıştay'ın tespitleri sağlıklı ve doğrudur' dedi.
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Danıştay'ın türbanla ilgili açıklaması konusunda ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, Danıştay'ın türbanla ilgili yaptığı 'girişimler toplumsal barışı zedeler' şeklindeki açıklamanın yerinde ve sağlıklı olduğunu söyledi. Danıştay'ın Türkiye'deki kuvvetler ayrılığı prensibi çerçevesinde yerini alan bir kurum olduğunu, türbanla ilgili tartışmalar konusundaki açıklamasının da 'kurumsal ve demokratik bir refleks' olduğunu ifade eden Okay, bu açıklamanın hukuki temelde olduğunu söyledi. Okay, 'Danıştay'ın açıklaması bir gerçeği de ortaya koyuyor. Anayasa ile güvence altına alınan laikliği zedeleyici yasal formül arayışının anayasa kapsamında mümkün olmadığını dile getiriyor. Bu konuda yüksek yargı kararları vardır, bu kararlara aykırı davranılamayacağını bir kez daha vurguluyor. Danıştay sağlıklı bir değerlendirmede bulunmuştur, tespitleri doğrudur.Yeni gerginliklere sebebiyet verilmemesi gerektiği vurgulanıyor' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious