CHP de KKTC'yi unutmuş!

CHP de KKTC'yi unutmuş!.6529
  • Giriş : 29.01.2009 / 11:12:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:14:43

Köşk'ü eleştiren CHP de KKTC'yi unutmuş(!)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı'nın sitesinde kullanılmaya başlanan Google haritasına en sert sert tepki CHP den gelmiş ve Deniz Baykal 'Cumhurbaşkanlığı KKTC'yi unuttu' suçlamasında bulunmuştu. Ancak ortaya çıkan bir ayrıntı, bu tartışmaya yepyeni bir bıyut kazandırdı.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan "Cumhurbaşkanımız nerede?" bölümünde kullanılan Google haritasında Kıbrıs'ın tek parça olarak yer alması manşetlere taşınırken, konuyla ilgili eleştiriler dile getiren CHP'nin de aynı haritayı kullandığı ortaya çıktı."

Cumhurbaşkanımız Nerede" bölümünde kullanılan harita üzerinden kopartılan fırtına dinmeden, CHP'nin internet sitesinde de benzer bir harita altyapısının kullanıldığı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi yenilenirken; Cumhurbaşkanı Gül'ün faaliyetlerini, daha görsel, kolay ulaşılabilir ve modern bir tarzda sunabilmek için "Google Maps" altyapısı kullanılarak "Cumhurbaşkanımız Nerede" başlığı altında uygulamaya başlanan çalışma, vatandaşların büyük beğenisini toplamıştı. Yaklaşık bir hafta önce hizmete açılan "Cumhurbaşkanımız Nerede" uygulaması, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesine giriş sayısında da çok büyük artışlara yol açtı.

Resimler interaktif

Bu uygulama ile siteye giriş sayısının bazı günlerde 4 milyon rakamını bile aştığı öğrenildi. Bu uygulama kapsamında Gül'ün nerelere gittiği bilgisi, "Google Maps" haritalarından elde edilen koordinat bilgilerinden faydalanılarak gösterilirken, resimler ve gezi videoları interaktif bir şekilde vatandaşla paylaşılıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Gül'ün ilk Türkmenistan seyahati sırasında kendisini karşılayan çocukların okudukları şiirler ve danslardan oluşan video en çok ilgi çeken bölümler arasında yer alıyor.

Google Maps'ten alındı

Bu bölümdeki haritaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, haritanın Google Maps sistemi üzerinden alındığı, haritalara müdahale edilemediği ve haberlerde getirilen yaklaşımın doğru olmadığı vurgulanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı'nın Kıbrıs politikası ile ilgili hassasiyet göstermediğini algılatmaya yönelik yorumlar, Köşk'ün tepkisini çekmişti. Bu tartışmalar henüz dinmişken, CHP'nin internet sitesinde de http://video.chp.org.tr/iletisim adresinde aynı haritanın kullanıldığı ortaya çıktı.

İşte CHP'nin sitesindeki o harita...

 

Gül'e eleştiriler haksız

Kaynaklar, KKTC ile T. C. arasındaki ilişkilere özel bir önem veren, Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra ilk resmi yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiren Abdullah Gül'e yönelik eleştirilerin haksız olduğunu belirtti. CHP'nin http://video.chp.org.tr adresli sitesinde de aynı harita yer alıyor.

BUGÜN

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*