CHP'den flaş Hollanda hamlesi!

CHP'den flaş Hollanda hamlesi!.22543
  • Giriş : 13.03.2017 / 10:43:00

Hollanda ile yaşanan gerilim sonrası CHP harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Referandum etkinliği için Hollanda'ya giden Türk bakanlara yapılan skandal uygulamalara CHP'den de tepki geldi. CHP'li Tanrıkulu, 'yurtdışında seçim propagandası yapılamayacağına' ilişkin ibarenin kaldırılması için teklif verdi.

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hollanda ve Almanya ile çıkan krizler nedeniyle, 'yurtdışında seçim propagandası yapılamayacağına' ilişkin yasağın kaldırılması için yasa değişikliği teklifi verdi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Tanrıkulu’nun verdiği değişiklik önerisinin gerekçesinde, AK Parti’nin yurt dışında yapacağı referandum çalışmalarının önce Almanya ardından Hollanda hükümetleri tarafından engellendiği belirtilerek “Dışişleri Bakanının Hollanda’ya kabul edilmemesi ülkemiz adına üzücü bir durumdur” denildi.Yurtdışında seçim propagandası yapılmamasına ilişkin yasağın, AK Parti iktidarı döneminde 298 sayılı Seçim Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’a konulan “Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz” hükmüyle getirildiğini hatırlatan Tanrıkulu, “AKP kendi yaptığı bu düzenlemeye rağmen yurt dışında propaganda yapmaya çalışmaktadır. AKP her zaman olduğu gibi kendi yarattığı bir mağduriyet üzerinden derin bir algı operasyonu gerçekleştirmek istemektedir. Teklif ettiğimiz değişiklikle hem yurt dışında propaganda yapmanın önündeki engel kaldırılacak hem de AKP’nin mağduriyetler üzerinden seçmeni etkilemesinin önüne geçilerek demokrasinin kurum ve kurallarıyla sağlıklı olarak işlemesi sağlanacaktır” dedi.

16 Nisan’da ülkenin kaderini tayin edecek önemli bir referandum olacağını ifade eden Tanrıkulu, “Bu sebeple yurt dışı seçmeninin de oyunu ne yönde kullanacağı yönünde bilinçlenmesi için propagandaya ihtiyaç bulunmaktadır. Gerek 'evet' olsun gerekse 'hayır' olsun, bu konuda serbestçe çalışma yapılabilmelidir. Demokratik seçim sürecinde olması gereken budur. CHP olarak biz, demokrasiyi sonuna kadar savunduğumuz için propaganda özgürlüğünü savunmakta, halkımızın ferasetine güvenmekteyiz. Bu sebeple, gerek yurtdışında gerekse yurt içinde, referandum tercihlerine yönelik serbestçe propaganda yapılabilmesi gerekmektedir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*