CHP: Erdoğan-Bush görüşmesinde asker niye yoktu?

CHP: Erdoğan-Bush görüşmesinde asker niye yoktu?.56737
  • Giriş : 15.11.2007 / 19:52:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 19:57:27

CHP, Erdoğan'a Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin görüşmeye neden alınmadığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD seyahati sırasında Başkan George Bush ile yaptığı ve tercümanlık görevini Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın üstlendiği görüşmeye Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin neden alınmadığını sordu.

CHP'li Fatih Atay, TBMM Başkanlığı’na Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi. Atay, Erdoğan’ın ABD seyahatinde Başkan Bush ile yaptığı görüşmede Genelkurmay İkinci Başkanı Ergin Saygun’un neden yer almadığını sordu. Atay, görüşmenin ülke çıkarları açısından gizli kalması gereken taraflarının açıklanmasını istemediğini fakat seyahat sonrası yapılan açıklamaların çelişkili olduğunu kaydetti.

Atay, önergesinde şu soruların yanıtını istedi:

“1- Temel amacının terörle mücadelede ABD ile ortak harekat etmek ve terör sorununun çözümüne yönelik atılacak adımlarla ilgili olarak ABD’yi ikna etmek olan görüşme sürecinde, ayrıca yapılan bir saatlik özel görüşmeye; neden Genelkurmay İkinci Başkanı ve resmi tercüman alınmamıştır?
2- Ülke güvenliği ve konunun hassasiyeti nedeniyle ayrıntılarının kamuoyunun bilgisine sunulmasının beklenmediği ancak, askeri bir harekatın tartışıldığı ve konuşulduğu iddia edilen bir görüşmede askeri yetkilinin bulunmamasını nasıl açıklıyorsunuz?
3- Bu özel görüşmenin tutanakları var mıdır?
4- bu görüşmenin her aşamasında bulunan ve bütün ayrıntılarına vakıf olan Dışişleri Bakanı sayın Ali Babacan’ın, istihbarat ve sınır ötesi gibi konularda çelişkili açıklamalar yapması, özel görüşmede çok farklı konuların konuşulduğu anlamına gelmekte midir?
5- Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak ‘Şunu ifade edeyim ki, uygulamalar bugünden itibaren başladı’ diyen Sayın Babacan’ın daha sonra bu ifadelerini, yanlış anlaşılmış diyerek Bakanlık yetkililerine düzelttirmesinde hangi gelişmeler etken olmuştur?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious