CHP erken seçim istiyor

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Anadol, Başbakan Erdoğan'ın, "CHP'li milletvekilleri, 'Borçlarımız var, erken seçime gitmeyin' diyorlar" şeklindeki sözlerine cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'nin uzun süredir erken seçim istediğini ifade eden Kemal Anadol, erken seçimi, süresini doldurmuş, uzatmaları oynayan, milli iradeyi tam yansıtmayan 22. dönem parlamentosunun Cumhurbaşkanı'nı seçmemesi, Cumhurbaşkanı'nın halkın iradesini yansıtan yeni bir parlamento tarafından seçilmesi için istediklerini kaydetti.

Süresini doldurmuş, yorulmuş 22. dönem parlamentosunun, Türkiye'nin 7 yıllık geleceğine ipotek koyarak, ben yaptım oldu mantığıyla, büyük ihtimalle Başbakan Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı seçmeye çalışacağını dile getiren Kemal Anadol, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden getirdiği 5-10 dokunulmazlık dosyası olan birisinin bir emrivaki ile Çankaya'ya çıkmasını istemiyoruz. Erken seçim istiyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüce makamının daha baştan meşruiyet tartışmalarıyla lekelenmesin, daha baştan boğulmasın. Bunu ülkenin geleceği için istemiyoruz, Anayasal düzen için istemiyoruz, Cumhuriyet rejiminin meşruiyet tartışmasına girmemesi için istemiyoruz" dedi.

Kemal Anadol, CHP'nin erken seçim istediği bir ortamda iktidarın seçimden kaçtığını ve seçimlerin zamanında yapılacağını her fırsatta açıkladığını dile getiren Kemal Anadol, "seçim kaçağı bunlar. AKP seçim kaçağıdır. Şimdi bu suçlarına CHP'yi de ortak yapmak istiyorlar" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın "CHP'li milletvekilleri, 'Borçlarımız var, aman erken seçime gitmeyin' diyorlar" şeklindeki sözlerini hatırlatan Kemal Anadol, şöyle konuştu: "Eğer birazcık tutarlıysan, politikayı birazcık ciddi yapıyorsan, kim, nerede, ne zaman, kime, hangi CHP'li bunları söylemiş? Eğer bunları söyleyemiyorsan, yalancı ve müfteri durumuna düşersin. Bunu açıklamaya davet ediyorum. Islarla erken seçim yapmayacağız diyorsunuz. Bu durumda hangi CHP'li size gelsin, 'Aman erken seçim yapmayın' desin? Yalan... Borç meselesine gelince; Namuslu, dürüst milletvekilinin borçlu olması kadar doğal birşey var mı? YİMPAŞ'a, İslami holdinglere para toplamayan, iş takibi yapmayan, maaşından başka geliri olmayan milletvekilinin borçlu olması kadar doğal birşey var mı? Borçlu olmak başka, erken seçimden kaçmak başka."

Kemal Anadol, CHP'nin tüm milletvekilleriyle, eksiksiz olarak erken seçim için önerge vermeye hazır olduğunu belirterek, "Şimdi soruyorum: Böyle bir önerge geldiği vakit, bizi destekleyecek misiniz, seçime 'evet' diyecek misiniz? Demeyecekseniz konuşmayın, konuştukça batıyorsunuz" diye konuştu.

Kemal Anadol, Başbakan'ın son sözlerinden sonra erken seçim yapılmasına ilişkin bir önergeyi vermeyi düşünebileçeklerini ifade ederek, Genel Başkan Deniz Baykal Türkiye'ye döndükten sonra bunun partinin yetkili organlarında müzakere edilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious