CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'den yeni iddia

  • Giriş : 05.07.2007 / 23:39:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye ile ABD arasında 22 Eylül 2003'te imzalandığı bildirilen hibe anlaşmasıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye ile ABD arasında 22 Eylül 2003'te imzalandığı bildirilen hibe anlaşmasıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Öymen, Başbakanlığın 2003'te IMF'ye gönderdiği mektupta, 1 milyar dolarlık hibe ile borçların ödeneceğini yazdığını belirtti.

Öymen, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bir süre önce, Türkiye ile ABD arasında 22 Eylül 2003 tarihinde bir anlaşma imzalandığını, bu anlaşmaya göre 1 milyar dolarlık hibe veya 8.5 milyar dolarlık kredi karşılığında Türkiye'nin Kuzey Irak'a askeri operasyon yapmaktan vazgeçtiğini ilan ettiğini söyledi.

Bunun üzerine, başta Dışişleri Bakanı olmak üzere hükümet yetkililerinin çok sert tepki gösterdiklerini ve bunun gerçek dışı olduğunu ileri sürdüklerini dile getiren Öymen, Dışışleri Bakanı Abdullah Gül, bir kaç gün önce Kayseri'de yaptığı bir konuşmada, 'bunların hepsi yalandır, aslı yoktur. ABD'yle anlaşma yaparsak bunların hepsi devletin kayıtlarında olur' dediğini anımsattı.

“Dışişleri Bakanlığı, sayın bakandan 3 gün sonra bir açıklama yaparak, kendi bakanını yalanlamıştır” diyen Öymen, “Çünkü Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında gayet açık bir şekilde, aynen bizim söylediğimiz gibi 22 Eylül 2003 tarihinde böyle bir anlaşmanın imzalandığını, bu anlaşmanın 8.5 milyar dolar krediye çevrilebilir, 1 milyar dolarlık Amerikan hibe yardımını kapsadığını söylemiştir” dedi.

Öymen, Dışişleri Bakanlığı’nın, şimdi, “Biz Kuzey Irak'a müdahale etmeyeceğiz diye taahhütte bulunmadık” dediğini dile getirerek, şöyle konuştu: “Ama bunun arkasından söylüyor, 'Amerika, eğer Türkiye Irak'a müdahalede bulunursa, bu yardımı askıya alma, dondurma, yardımın geri kalan kısmını ödememe hakkına sahiptir' diyor anlaşmaya göre.”

“İlk defa açıklıyoruz”

“Bakınız bunu ilk defa açıklıyoruz” diyen Onur Öymen, sözlerine “5 Nisan 2003 tarihinde Başbakanlıktan IMF Direktörü Kohler'e bir mektup gönderiliyor ve bu mektubun 13’üncü maddesinde 'Biz Amerika'dan böyle böyle 1 milyar dolarlık hibe alacağız. Bu hibe krediye çevrilebilir şekildedir. Bu hibeyle, öncelikle borçlarımızı ödeyeceğiz' Yani yeri de hazır paranın” diye devam etti.

Öymen, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yanıtlaması istemiyle bir yazılı soru önergesi verdiğini, önergesinde, “22 Eylül 2003 tarihinde sayın Devlet Bakanı Ali Babacan ile ABD Hazine Bakanı arasında 8.5 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalanmış mıdır, imzalanmışsa içeriği nedir” diye sorduğunu söyledi.

Neredeyse 4 ay olmasına rağmen önergesine cevap gelmediğini ifade eden Öymen, "(imzaladım) diyemiyor (imzalamadım) diyemiyor, (aslı yok) diyemiyor. 4 ay geçti cevap veremiyor. Oysa Meclis iç tüzüğüne göre iki hafta içinde cevap vermesi gerekiyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious