CHP Genel Başkan Yrd. Öymen'den sert eleştiriler

CHP Genel Başkan Yrd. Öymen'den sert eleştiriler.13395
  • Giriş : 12.06.2008 / 10:51:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 10:56:14

CHP'li Öymen, CHP’nin sosyal demokrat parti olmadığına dönük eleştiriler için sert konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP’nin sosyal demokrat bir parti olduğunu ispatlaması için birilerinin icazetine ihtiyacı bulunmadığını belirtti ve partisine dönük eleştirileri AKP’nin körüklediğini öne sürdü.

Bazı temaslar için Türkiye’de bulunan Almanya Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu’nun CHP’ye yönelik eleştirilerine CHP’den yanıt geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, heyet üyelerinden, Johannes Kahrs’ın, CHP’nin sosyal demokrat parti olmadığı yönündeki açıklamalarına sert çıktı ve söz konusu iddiaların mesnetsiz olduğunu söyledi.

CHP’nin sosyal demokrat parti olduğunu ispatlamak için birilerinden icazet almaya ihtiyacı bulunmadığını belirten Öymen, “CHP çok uzun yıllardan beri izlediği sosyal demokrat çizgiyi aynen sürdürmektedirö dedi. CHP’nin Türkiye’nin temel meseleleri ve dünyanın sorunları karşısındaki görüşlerinin belli olduğunu ifade eden Öymen, CHP Lideri Baykal’ın Sosyalist Enternasyonal’in başkan yardımcısı olduğunu hatırlattı.
Öymen, şunları söyledi:

“CHP’nin tutumu bellidir. CHP Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirmediği için suçlanıyor. Herkes şunu çok iyi bilsin. Bizim Anayasamıza göre yürütülmekte olan bir dava hakkında hiç kimsenin konuşmaya hakkı yoktur. O bakımdan kapatma davasıyla ilgili olarak herhangi bir beyanda bulunmuyoruz.

CHP’ye yönelik bu gibi haksız suçlamaların kaynağının büyük ölçüde iktidar partisinden kaynaklanıyor. İktidar partisi yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da sürekli olarak CHP’yi hedef göstermeye çalışıyor. Bizi çağdaş demokrasi ile bağdaşmayan bir parti gibi takdim etmeye çalışıyorlar. CHP Türkiye’de gerçek anlamda, demokrasi, ifade özgürlüğü ve Avrupa’nın temel değerlerini savunan Türkiye’nin AB üyeliğini ciddi anlamda destekleyen tek partidir.

CHP’nin görüşleri bazılarını rahatsız ediyor. Bizim görüşlerimiz özü itibariyle Avrupa’daki sosyal demokrat görüşlere ters düşmüyor, çelişmiyor. Bazıları Avrupalıları CHP ve Türkiye’nin durumu hakkında yanıltarak, onlara başka bir görüntü vermeye çalışıyorlar. Tam manasıyla bu bir bilgi kirlililiğidir."

CHP’li Öymen, bilgi kirliliğini önlemek amacıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, konuşmaları, demeçleri ve değerlendirmelerini İngilizce’ye çevirerek Avrupa çevrelerine gönderdiklerini söyledi. Yakın zamanda Brüksel’de bir büro açarak CHP’nin çalışmalarını Avrupa çevrelerine günü gününe duyuracaklarını ifade eden Öymen, daha sonra benzer büroları Almanya ve Amerika’da da açmayı düşündüklerini söyledi. Öymen, “Bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. CHP’ye yönelik ‘sosyal demokrat parti değil’ yakıştırmaları çok mesnetsiz, yanlış ve yanıltıcı. Hiçbir şekilde kabul edilemeyecek suçlamalar olarak görüyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious