CHP Genel Başkanı Baykal hükümete yüklendi

CHP Genel Başkanı Baykal hükümete yüklendi.10709
  • Giriş : 19.06.2008 / 19:39:00
  • Güncelleme : 19.06.2008 / 19:44:48

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümete ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Beldesi'nden hükümete ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi

AKP'nin iktidara geldiği 2002'de 220 milyar dolar olan Türkiye'nin borcunun 6 yılda 500 milyar dolara fırladığını belirten Baykal, “Bu parayla bırakın yeni tesis yapmayı, eldeki avuçtakini de sattılar. Satmakla da kalmadılar. Başbakan bunu nasıl vicdanına sığdırıyor anlamam mümkün değil. Çıkıyor bir de diyor ki; ‘CHP Türkiye’de taş taş üstüne koymamıştır’ Be insafsız, elini vicdanına koy da bak. O satıp satıp gününü gün ettiğin tesisleri Cumhuriyet Halk Partisi yaptı” dedi.

CHP lideri Deniz Baykal helikopter ile Altınoluk Beldesi'ne geldi. Ardından, Atatürk ile İsmet İnönü'nün birlikte yer aldığı heykelin açılışı için Altınoluk Beldesi'nin Çam Mahallesi'ne gelen Baykal, meydanda toplanan partililere seslendi. Deniz Baykal, “Geride bıraktığınız yıl iyi bir yıl oldu mu, kazancınız yerinde miydi, borçlar ödendi mi, gelir arttı mı?” diye sordu. Kalabalıktan, ‘hayır’ yanıtını alan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de yıllardan beri ‘Ekonomi düzeliyor, kalkınıyor, işler yoluna girdi’ denmesine rağmen maalesef herkesin borcu artmıştır. Her vatandaşın borcu katlanarak artmıştır. Aileler, işçiler, anneler, babalar, çocuklar, şirketler herkes borçludur. Ekonomik bir kuşatma, kıskaç 70 milyonun üzerine çökmüş durumda. Olabilir, vatandaşın sıkıntısı var olabilir, ne yapalım güç dönemler diye düşünebilirsiniz. Ama dünya güç dönemden geçmiyor ki. Tam tersine, dünya paranın bol olduğu, kalkınmanın hızlandığı, büyümenin ve kazancın arttığı bir noktada. Bizimle aynı durumda olan Arjantin, Brezilya, Hindistan, Çin muazzam kalkınıyor ve hızla gelişiyor. Ama Türkiye’de geride bıraktığımız bu 6 yıllık dönem halkımız için ekonomisini düzelttiği, refahının arttığı, kalkındığı, zenginleştiği bir dönem haline dönüşmedi.”

“220 MİLYAR DOLAR BORÇ, 500 MİLYAR DOLAR OLDU”

Baykal, AKP hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılında 220 milyar dolar olan Türkiye'nin borcunun, 6 yılda 280 milyar dolar artarak 500 milyar dolara ulaştığını vurgularken, şunları söyledi:

“Bu hükümet 2002 yılında iş başına geldiğinde iktidara devredilen toplam borç miktarı 220 milyar dolardı. Bu gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin borcu. İşin içinde Atatürk dönemi başta olmak üzere 59 hükümetin 82 yıldır toplam borcu 220 milyar dolardır. Bunlara 6 yıl önce 220 milyar dolar borç devredildi. 6 yıl sonra 280 milyar dolar daha eklenerek şimdi 500 milyar dolar oldu. Yani 82 yılın 59 hükümetinin 220 milyar olarak ortaya koyduğu borç tablosunu bunlar 6 yılda 280 milyar daha üzerine ekledi ve 500 milyar dolar borç oldu. Türkiye'de 2002 Kasım'ında aklınıza gelen ne varsa bu 220 milyar dolar borçla yapılmış. Türkiye’deki tüm barajlar, demir yolları, bankalar, tüm fabrikalar bu borçla yapıldı. Şimdi 6 yılda bu borca 280 milyar dolar daha eklendi. Sonuç, hani fabrika, hani baraj? Bırakın yeni tesis yapmayı, eldeki avuçtakini de sattılar. Satmakla da kalmadılar. Başbakan bunu nasıl vicdanına sığdırıyor anlamam mümkün değil. Çıkıyor bir de diyor ki; ‘CHP Türkiye’de taş taş üstüne koymamıştır.’ Be insafsız, elini vicdanına koy da bak. O satıp satıp gününü gün ettiğin tesisleri Cumhuriyet Halk Partisi yaptı.”

2002 yılına kadar yılda 1.5 milyar dolar cari açık veren Türkiye'nin 6 yıl sonra, yılın ilk üç ayında 4.9 milyar dolarlık cari açık rakamlarına ulaştığını, yıl sonunda ise bu rakamın 5 milyar dolara çıkmasının beklendiğini aktaran Baykal, konuyu Hazine'den Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek'e de ilettiğini söyledi.

Baykal, Türkiye’nin kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılmadığını belirterek, “Bakın hala GAP’a gerekli yatırım yapılmadı. GAP, Türkiye’nin tarımını ayağa kaldıracak. Çukurova nasıl Türkiye için önemli ise GAP 5 defa daha önemli. Çünkü GAP’ın alanı içinde 5 Çukurova var. Orayı sulasak, elde edilecek olan ekonomik güç Çukurova kadar yüksek bir ekonomik güç olacak. Ama gerekli yatırımlar bir türlü yapılamadı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious