CHP görüşme listelerinde yok

CHP görüşme listelerinde yok.16357
  • Giriş : 11.06.2008 / 23:33:00

1 haftadır ankara'da bulunan Almanya Parlamentosu Sosyal Demokrat grubundan bir heyeti Meclis içi ve meclis dışı partilerle görüşürken CHP'yi es geçtiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zeynep Gürcanlı'nın haberi

Heyet, AKP’den, hükümet üyelerine, DTP’den, Murat Karayalçın’a, hatta insan hakları derneklerinden UNICEF temsilciliğine ya da Diyanet’e kadar, pek çok kişi ve kurumla temasa geçti, görüştü. Alman Sosyal Demokratların “randevu listesinde” yer almayan tek parti ise, “Sosyalist Enternasyonalden” kardeş partileri, CHP oldu.

Heyet üyelerinden Alman Sosyal Demokrat Vekil Johannes Kahrs Ankara temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Hürriyet.com.tr’nin “neden CHP’yle görüşmediniz?” sorusuna, “CHP’de sosyal demokrasi bulmak çok güç” diyerek yanıt verdi.

Sosyal demokrasinin, toplumda bireylerin sosyal haklarını geliştirmeyi, kadın ve çocukların, işçilerin haklarını korumayı, toplumda sosyal adaleti sağlamayı amaçladığını kaydeden Kahrs, “ancak baktığımızda, Türkiye’de tüm bunların AKP tarafından yapılmakta olduğunu görüyoruz. Bir sosyal demokrat olarak çok üzülerek söylüyorum, bunu söylemek bana acı veriyor ama, Türkiye’de kendimi CHP’dense, AKP’ye daha yakın hissediyorum. Son 6-7 senede, AKP sosyal demokrasi adına, CHP’den çok daha fazla şey yaptı” dedi.

Aynı heyetin başkanlığını yapan bayan sosyal demokrat vekil Uta Zapf da, aynı görüşte;
“Kardeş partimiz CHP ile yıllardır sürekli görüşüyoruz. Ancak şu son birkaç yıl içinde yaptığımız görüşmeler çok da verimli geçmedi. Dolayısıyla, bu tip toplantılara devam etmenin, artık değerli zamanımızın kaybı olduğuna inanıyoruz.”

TEK CHP’Lİ VEKİLLE “KARŞILAŞTILAR”, O DA TOPLANTIYI TERKETTİ

CHP’den görüşmek için randevu almayan Alman Sosyal demokrat heyeti, Ankara’da TBMM’deki bir toplantıda bir CHP’li vekille “karşılaştı.” Alman heyetin, TBMM’deki AB uyum komisyonu üyeleri ile toplantısında, bu komisyonun üyesi olarak CHP’li Algan Hacaloğlu da vardı.

Ancak toplantıda, parti kapatma davasından, Türk ekonomisindeki gelişmeler, AB yolunda yapılan adımlar görüşülürken, Hacaloğlu kızıp, toplantıyı terk etti. Alman Vekil Kahrs’a göre Hacaloğlu toplantıyı, “Alman heyetinin AKP’nin AB üyeliğine verdiği destek ve ekonomideki gelişmeleri övmesi üzerine” terk etti. Kahrs, “çok garipti; Garip bir argüman ortaya koydu, sert bir konuşma yaptı, ardından da resmi bir toplantıyı yarısında terk etti” ifadesini kullandı.

ALMAN VEKİLLER: “ANAYASA’NIN TÜRBAN KARARINI ANLAYABİLİYORUZ, ANCAK PARTİ KAPATMA, KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL…”

Alman heyetinin gündeminde, Anayasa Mahkemesi’nin son kararı, üniversitelerde türban yasağının sürmesine ilişkin kararı da vardı. Alman vekil Zapt, “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı türban yasağı kararını anlayışla karşıladıklarını, ancak siyasi parti kapatmanın demokratik açıdan kabul edilebilir gibi olmadığını” söyledi. “Türbanı yasaklama kararının anti-demokratik olduğunu düşünmüyorum” diye konuşan Zapt, “Almanya’da biz başörtüsünün kadına baskı aracı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de, hükümetin “Türkiye’yi İslamlaştırmak gibi gizli bir gündemi olduğuna” dair bir inanış bulunduğuna da dikkat çeken Zapt, “Türkiye’yi sosyal olarak çok bölünmüş bulduk. Biz, refah içinde, güçlü bir Türkiye görmek istiyoruz. Laik, reformlarını yapmış, yüzünü Avrupa’ya dönmüş bir Türkiye görmek, bizim de çıkarımızadır” dedi.

AKP’nin bugüne kadar yaptığı icraatlarda, sosyal güvenlik yasasının çıkarılması, kız çocuklarının okuması için kampanyalar yapılması, piyasa ekonomisinin güçlendirilmesine yönelik adımlar atılmasında “hiçbir gizli gündem göremediklerini” de kaydeden Zapt, “kişisel olarak, ben bir gizli gündem olduğunu sanmıyorum. Ancak, eğer başörtüsünü her yerde serbest bırakırsanız, sonunda bunun başörtüsü takmayan kadınlar üzerinde, başörtüsü takmaları konusunda bir baskıya dönüşebileceği endişesini de anlıyorum. Bana göre, bu soruna çok daha akıllıca bir çözüm bulunabilir” dedi.

Diğer sosyal demokrat vekil Johannes Kahrs ise, Türkiye’nin asıl sorunlarının tüm dünyada tartışılan, “artan enerji fiyatları, bankacılıktaki kriz” gibi sorunlar olması gerektiğini, ancak hükümetin bunlar üzerinde kafa yormak yerine, kapatma davasıyla uğraştığını vurguladı. Kahrs, “Türkiye zaman kaybediyor” uyarısını yaptı.

DPT İLE GÖRÜŞME

Alman vekiller, DTP’li Akın Birdal, Aysel Tuğluk ve Sırrı Sakık ile bir araya geldiler. Güneydoğu konusunun görüşüldüğü toplantıda, DTP’liler “AB sürecini desteklediklerini” bildirdiler.

Alman Vekil Uta Zapt görüşmede DTP’li vekillerin, Kürt halkı için “daha fazla kültürel hak” istediğini söyledi. “DTP’liler, Anayasa değişikliğinin yeterli olmayacağına inanıyorlar. Yeni bir Anayasa yazılması gerektiğini düşünüyorlar” diyen Zapt, “ terörün bitmesi için sivil şartların yerine getirilmesi gerektiğine inanıyorlar. Onlara kültürel haklarını verin, kendi toplumlarını yönetme hakkı verin, daha fazla ekonomik perspektif sağlayın, böylece sorunun çözümünde olumlu adım atılmış olur” diye konuştu.

AKP’LİLER PARTİ KAPATMA KONUSUNDA TEK YORUM YAPTI: “TÜRKİYE BUNU DA AŞACAK…”

AKP’den Mehmet Mir Dengir Fırat ve Egemen Bağış’la, ayrıca ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’le görüştüklerini de anlatan Alman vekiller, üzerinde en çok durulan konunun “kapatma davası” olduğunu söylediler. Uta Zapf, AKP’lilerin kapatma davasının sonucu hakkında yorum yapmaktan kaçındıklarını, tek söyledikleri cümlenin ise, “sonuç ne olursa olsun, Türkiye bunu da aşacaktır” olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious