CHP Grup Başkanvekili gece çalışanları kızdırdı

CHP Grup Başkanvekili gece çalışanları kızdırdı.10245
  • Giriş : 06.03.2008 / 08:08:00

Kemal Anadol'un, TBMM Genel Kurulu'nun çalışma süresine ilişkin sözleri, gece çalışanları kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti, Genel Kurul'un bugün saat 24.00'e kadar çalışmasını, grup önerisi olarak gündeme getirdi.

AK Parti'nin grup önerisi aleyhinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM Genel Kurulunun dün 14 saat 5 dakika çalıştığını söyledi.

Çalışma saatlerinin sık sık değiştirilmesini eleştiren Anadol, sadece Parlamento içinde değil, uluslararası platformda da ''Ezilen milletvekillerinin, yürütmenin tahakkümü altında, hatta AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tahakkümü altında çalışan Meclisin bir milletvekili olarak haklarını aramaya karar verdiği'' ifade etti.

CHP'li Anadol, milletvekillerinin dünkü gibi olmadıklarını, uykusuzluğun yan etkileri olduğunu belirtti. AK Parti'li milletvekillerinin laf atması üzerine, ''Haa, Siz süpermensiniz. Siz, Recep Tayyip Erdoğan'ın tayfasısınız. Size birşey olmaz'' karşılığını verdi. Anadol, muhalefet sıralarını göstererek, ''Ama bunlar, burada oturanlar paralı asker değil'' diye konuştu.

Meclis'in geçmiş dönemlerinde en güç koşullarında çalıştığını ifade ederek, ''Ama geçen dönemden bu yana milletvekillerine dayatılan çalışma saatleri, insan haklarına aykırıdır, gayri insani çalışma koşulları içinde bu milletvekilleri tahakküm altında tutulmaktadır. İddiayla söylüyorum'' dedi.

Tuzla tersanelerindeki çalışma koşullarını incelemek için komisyonlar kurulduğunu anımsatan CHP Grup Başkanvekili Anadol, ''Bizi burada çalıştıran, tahakküm eden zihniyet, Tuzla'da ölümlere sebep olan, iş cinayetlerine sebep olan taşeron patron sisteminin aynısıdır'' görüşünü savundu.

-''12 EYLÜL ZİNDANLARINDA SUSMADIM...''-

AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel'in, sözlerine itiraz etmesi üzerine Kemal Anadol, ''Sen, beni susturamazsın. 12 Eylül zindanlarında susmadım. Senden mi korkacağım. Otur yerine...'' karşılığını verdi.

Başkanvekili Nevzat Pakdil, ayağa kalkarak itirazını sürdüren Yüksel'i uyardı.

Bu sırada, CHP'li milletvekilleri de ayağa kalkarak, Yüksel'in bulunduğu AK Parti sıralarına doğru yöneldi, ancak milletvekilleri araya girdi.

Milletvekillerini sakin olmaları konusunda uyaran Pakdil, tartışmaların devam etmesi üzerine birleşime ara verdi.

Verilen aranın ardından milletvekilleri birbirleriyle tartışmaya devam etti.

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da ara verildikten sonra, AK Parti'li milletvekilleri tarafından dışarıya çıkarılan Yüksel'e, ''Haddini bil. Önce adam ol'' diye bağırdı.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da AK Parti'li Yüksel'e, ''Sus artık...Sus...'' diye seslendi.

-''GECE KUŞU DEĞİLİZ...''-


Verilen aradan sonra sözlerini tamamlamak için tekrar kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Anadol, hukukta, ''Bitinceye kadar çalışma'' diye bir kavram olmadığını söyledi. Anadol, doktor ve idareci kökenli milletvekillerini de göreve davet ederek, çalışma saatlerini ele almalarını istedi.

Kendi haklarını arayamayan milletvekillerinin vatandaşın hakkı hiç arayamayacağını ifade eden CHP'li Anadol, ''Pavyon fedaisi değiliz, konsomatris değiliz, gece kuşu değiliz...'' diye konuştu.

AK Parti milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine Anadol, ''Ben kimseyi suçlamıyorum sadece ne olmadığımı söylüyorum. Ben pavyon fedaisi değilim...'' dedi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, milletvekillerini konuşma üsluplarına dikkat etmeleri ve eleştiri sınırı içinde kalmaları konusunda uyararak, ''Sayın Anadol'un kullandığı ifadeler, hoş olmamıştır, zarif olmamıştır...'' diye konuştu.

-AK PARTİ'DEN CEVAP-

Kemal Anadol'un sözlerine cevap vermek için kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Anadol'un İçtüzük hükümlerine göre, ''Kaba ve yaralayıcı sözler'' sarfettiğini söyledi.

CHP'li Anadol'un, ''Kaba ve yaralayıcı'' sözlerini düzeltmesini isteyen Ergün, şunları söyledi:

'Eğer, 'Pavyon fedaisi' gibi ifadeler, 'Paralı asker' gibi ifadeler, 'Tuzla tersanelerindeki taşeronlarla aynı zihniyette olmak' gibi ifadeler, yaralayıcı ifadeler, kaba ifadeler değilse, kaba ve yaralayıcı ifadeler ne olabilir arkadaşlar? Herhalde sövmek olamaz. Bu kürsüden hiç kimsenin şu ya da bu tarafa bakarak, ağır, içinde küfür dolu sözler edecek hali yoktur. Bu kürsüdeki yaralayıcı söz ne demek? Bu kürsüdeki yaralayıcı söz, buna benzer ifadeler olabilir.

Kemal bey, yorgun belli ki. Kemal beyin kendisini pavyon fedaisi gibi hissetmemesi için ya da paralı asker hissetmemesi için bunları söylemesine hacet yoktu. Biz onun zaten pavyon fedaisi olmadığını biliyoruz, biz onun zaten paralı asker olmadığını biliyoruz. Üstelik tecrübesinden dolayı da kendisine saygımız sonsuz.

Ama ayrıca bunları hatırlatıyormuş gibi göstererek, buradaki çalışmaları adeta bir pavyon fedaisinin çalışmasına, adeta bir paralı askerin çalışmasına benzetmeye çalışmak kaba ve yaralayıcı söz değil de nedir arkadaşlar? Ayıp olmuştur. AK Parti grubu, bütün milletvekilleri bu sözlerden rencide olmuştur. Bazen sabahın beşine kadar kadar çalışırız ama TBMM'nin onurlu bir üyesi olarak çalışırız, pavyon fedailerine benzetilecek şekilde değil. Üç gün çalışırız, 5 gün çalışırız, işimize bakarız.''

Bu sözlerin Anadol'a yakışmadığını, parlamentonun çatısı altında söylenecek sözler olmadığını ifade eden Nihat Ergün, Anadol'dan özür dilemesini istedi.

Kaba ve yaralayıcı sözlerin Anadol'un kullandığı gibi sözler olduğunu iddia eden AK Parti Grup Başkanvekili Ergün, ''Kaba ve yaralayıcı sözler, bu tür sözlerdir. Kalkıp da dümdüz küfür etmek değildir. Eğer bir milletvekili dümdüz sövecekse ve onun adı kaba ve yaralayıcı söz olacaksa, o adam milletvekilliği yapmasın zaten. Böyle bir milletvekili olamaz...'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious