CHP halktan korkuyor mu?

CHP halktan korkuyor mu? .7589
  • Giriş : 08.10.2007 / 04:48:00
  • Güncelleme : 07.10.2007 / 22:35:35

Çelik, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP'yi işgüzarlıkla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, halkın seçecek olmasının CHP'yi rahatsız ettiğini savundu.

AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ise ilk defa halka Meclis'in hazırladığı bir anayasa sunulduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve AK Parti Ağrı Milletvekilleri Cemal Kaya, Kerim Aydemir, Hanefi Alır ve Fatma Kotan, Ağrı'ya gelerek burada Halk Eğitim Merkezi salonunda partililerle buluştu.

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına halkın "İşte benim Cumhurbaşkanım" şeklinde yaklaştığını belirten Bakan Çelik, "Anayasada 11. Cumhurbaşkanı millet tarafından seçilir diye geçici bir madde vardı. Cumhurbaşkanı seçildiği için buna gerek kalmadı. Referanduma bu şekilde gidilse bile uygulama şansı yoktur. Ama birileri tekrar 367 meselesi gibi hukuku zorlayarak Türkiye'yi yeni bir krizin eşiğine getirmesin diye o geçici maddeyi oradan çıkartacağız." ifadelerini kullandı.

Halkın kendi cumhurbaşkanını seçmesinin birilerini ve özellikle de CHP'yi rahatsız ettiğini dile getiren Bakan Çelik, buna cevap olarak vatandaşlardan referanduma katılmalarını istedi. Referandum sayesinde cumhurbaşkanlığı seçiminin artık kriz konusu olmaktan çıkacağını belirten Bakan Çelik, milletin kendi cumhurbaşkanını kendisinin seçme hakkını millete iade ettiklerini ifade etti. Ayrıca toplantı yeter sayısını 184 yaptıklarını ve bunu anayasaya eklediklerini belirten Bakan Çelik, böylece kimsenin bir daha Türkiye'yi maceralara sürükleyemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye'nin 1924, 1961 ve 1982 Anayasaları olmak üzere üç önemli anayasası olduğu üzerinde duran AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ise, "1924 Anayasası Kurtuluş Savaşı'nın zor şartlarında hazırlanırken, 1961 ve 1982 Anayasaları süngülerin gölgesinde hazırlandı. Bugün ilk defa meclisin yaptığı ve halka sunacağı bir anasaya oluşturuldu. Halkımız inanıyorum ki buna sahip çıkacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious