CHP heyeti Kaz Dağları'nda

CHP heyeti Kaz Dağları'nda .19162
  • Giriş : 25.10.2007 / 15:16:00

Altın arama çalışmaları nedeniyle Kaz Dağları'nda çevre kirliliğini incelemek üzere CHP'nin oluşturduğu komisyon bölgedeki incelemelerine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil başkanlığındaki komisyonda, Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız, Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Kırıkkale Milletvekili Tansel Barış ve Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de bulunuyor.

Balıkesir'in Havran ilçesi Küçükdere mevkiindeki maden çalışma sahasında inceleme yapan heyet, Zeytinli'deki toplantının ardından Çanakkale'ye geldi.

Ya referandum ya AİHM...

Heyet Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde Global Madencilik şirketi tarafından yapılan altın arama çalışmaları hakkında bölge sakinlerinden bilgi aldı.

Burada Kaz Dağları Koruma Grubu toplantısına katılan CHP heyeti, şikayet ve çözüm önerilerini dinledi.

Kaz Dağları Koruma Grubu Sözcüsü Salih Sönmezışık, önümüzdeki günlerde 'Altıncı Filo Defol' sloganıyla bir miting düzenleyeceklerini belirtti.

Toplantıya katılanlar, milletvekillerine, Kaz Dağları'nda altın arama çalışmaları konusunda bir referandum yapılıp yapılamayacağını ya da konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşınıp taşınamayacağını sorup yardım istedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, referandumu kendilerinin de istemeyi arzu ettiğini ancak bunun yasal olarak mümkün olmadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ise son çare olduğunu söyledi.

AKP'li üye: "Kral çıplak"

Toplantıya katılarak çevrecilere destek veren AKP'li İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Albayrak, Kaz Dağları'ndaki altın arama çalışmalarına karşı olduğu konusunda net bir tavır ortaya koydu.

Albayrak, "AKP İl Genel Meclis üyesiyim. Ancak, buradaki gelişmelerden çok rahatsızım. Yani, kralın çıplak olduğunu açıkça söylemek gerek. Bu konuyu kasım ayı meclis toplantılarında gündeme getirerek bu işin bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya çalışacağım. Bölgemizde altın arayan Global Madencilik şirketi yetkilileri işletme ruhsatı alsa dahi iş makinelerinin buradan geçmesine bu can bu bedende olduğu sürece engel olmaya çalışacağım" dedi.

Albayrak'ın bu konuşması toplantıya katılanlar ve CHP Kaz Dağları Araştırma Komisyon üyesi milletvekilleri tarafından alkışlandı.

"Zeytinimiz bize yeter"

CHP milletvekilleri daha sonra Global Madencilik şirketinin sondaj yaparak altın aradığı bölgenin yakınındaki Bahçedere köyüne giderek köylülerle kahve toplantısında buluştu.

Komisyon üyeleri burada da köylüleri dinledi. Köy Muhtarı Ahmet Ergin, şirket yetkililerinin kendilerine yardım ve iş taahhütlerinde bulunduklarını, ancak bunu kabul etmediklerini belirterek, "Zeytinimiz bize bir ömür boyu yeter. Bölgemizde altın aranmasını kesinlikle istemiyoruz" dedi.

"Vatan topraklarına sahip çıkmalı"

CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, katıldıkları iki toplantıda da yöre halkının örnek olacak bir mücadele sergilediğini ve kendilerinin sonuna kadar bu mücadeleye destek vereceklerini söyledi.

Küçük, vatan toprağına, güzelliklerine, zenginliklerine sahip çıkmamanın önemine değinerek, "Artık işgal güçleri, her türlü şekilde şirketleriyle gelip ülkenin olanaklarını, zenginliklerini ülkeyi perişan ederek, darmadağın ederek sömürüyorlar. Vatan toprağına sahip çıkmanın bugün Irak sınırında nöbet bekleyen askerlerimiz kadar, burada bu toprakların talan edilmemesi için uğraşan arkadaşlarımızın yaptığı mücadelenin bu kadar kutsal, önemli ve saygıdeğer olduğuna inanıyorum" dedi.

Maden Yasası Anayasa Mahkemesi'nde

Kaz Dağları Araştırma Komisyonu Başkanı ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de, Maden Yasası'nın iptal edilmesi için CHP olarak 2004 yılında Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun henüz sonuçlanmadığını belirtti.

Tamaylıgil, "Bugün uygulamada görüyoruz ki Maden Yasası'nda bakanlıkların arasında bile bir anlaşmazlığın var, olduğu ortadadır. Biz burada maden sektörüyle ilgili bir değerlendirmenin çok daha geniş bakış açısıyla ortaya konması gerektiğine inanıyoruz. Bazı değerlendirmeleri yaparken, Türkiye'ye ne kar kalacak, ne katma değer sağlanacak bunun da hesabını iyi yapmaları gerekir. Ama doğal yapıyı, buradaki ekolojik dengeyi, buradaki su dengesini, su kaynaklarını nelerle, nasıl bir maliyetle, yok edileceğini de iyi hesaplamak gerekiyor" dedi.

CHP heyeti, Kaz Dağları'ndaki incelemelerinin ardından bir rapor hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacak, ardından konuyu Meclis'e taşıyacak.

CHP milletvekilleri, bugün Çanakkale'nin Yenice, Çan ve Bayramiç ilçelerini ziyaret ederek altın arama çalışmalarının yapıldığı bölgeleri gezecek.

Kaz Dağları Çanakkale'de tartışılacak

Bu arada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Çanakkale'de 27 Ekim cumartesi günü düzenlenecek olan ve Kaz Dağları'nı ilgilendiren "Madencilik, Turizm ve Çevre" konulu panele, tüm ilgili kurum, kuruş temsilcilerini görüşlerini iletmek üzere davet etti.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenecek panele, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katılacağı bildirildi.

Panelde, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nden Dr. Ramazan Doğan "Çanakkale'nin Maden Potansiyeli", Prof. Dr. Güven Önal "Dünyada ve Türkiye'de Altın Madenciliği" konusunda bilgi verecek.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun başkanlığında yapılacak panele, ÇED Genel Müdürlüğü'nden Oğuz Güner, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nden Erdoğan Üçpınar, İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Bölümü Başkanı Prof.Dr. Güven Önal, Çanakkale Çevre Gönüllüleri Derneği'nden Hicri Nalbant, Altın Madencileri Derneği'nden Tayfun Cerrah, otel işletmecisi Mehmet Öngen ile Madencilik Meclisi Başkanlar Konseyi Başkanı İsmet Kasapoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious