CHP ibreyi köşke çevirdi

CHP ibreyi köşke çevirdi.8939
  • Giriş : 10.06.2007 / 11:28:00
  • Güncelleme : 10.06.2007 / 11:33:08

Ahmet Necdet Sezer, referandum süresini 45 güne indiren yasayı inceliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP’nin, ikinci kez TBMM’den geçen Anayasa paketini, Cumhurbaşkanı Sezer’in yeniden veto etmesi için yoğun çaba harcadığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasını Anayasa Mahkemesi’ne götüren ardından da ‘367 kararı çıkmazsa toplumda çatışma çıkar’ diyerek yargıyı etki altında bırakan CHP, bu kez ibreyi Köşk’e çevirdi. CHP’nin, ikinci kez TBMM’den geçen Anayasa paketini, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yeniden veto etmesi için yoğun çaba harcadığı iddia edildi.

İKİNCİ VETO HAKKI

ANAYASA paketini 10 gündür bekleten Sezer, referandum süresini 120’den 45 güne indiren yasayı da inceliyor. Sezer’in referandum yasasını veto yetkisi bulunmakla birlikte daha önce iade ettiği ve Meclis’ten aynen geçen anayasa değişikliğini veto yetkisi bulunmuyor. Ancak, CHP’nin, Cumhurbaşkanı’nın paketi ikinci kez veto etmesi için çağrıda bulunduğu belirtildi. CHP, gerekçe olarak ise paketin vetolu oylamasında bir maddenin 366 oyla kabul edilmesinin usul hatası olduğunu gösteriyor. Daha önce CHP’nin yasalarla ilgili eleştirilerini veto gerekçelerinde aynen kullanan Sezer’in, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı iptal başvurusunu da incelediği ifade edildi.

TEKRAR İNCELEYİN

CHP’NİN hukukçu kurmaylarından Uğur Aksöz, seçimlerin 4 yılda 1 yapılmasına ilişkin maddenin 366 oyla kabul edilip, paketin içinde Köşk’e gönderildiği için Sezer’in paketi veto edebileceğini iddia etti. Aksöz, ‘Ben Cumhurbaşkanı olsam veto ederek ‘tekrar inceleyin’ derim’ dedi. Aksöz, ‘Anayasa Mahkemesi, bizim başvurumuzu sanıyorum 4-5 gün içinde karara bağlar. Mahkeme, istediğimiz yönde karar verirse, Sayın Cumhurbaşkanı’nın veto etmesine de gerek kalmadan, bu düzenleme ortadan kalkar’ dedi. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise ‘Sayın Cumhurbaşkanı ya onaylar ya da referanduma götürür, başka bir yol yok’ dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious