CHP ikiye bölündü

CHP ikiye bölündü .11240
  • Giriş : 08.09.2007 / 10:14:00

Baykal'la Sarıgül arasındaki mücadele, partinin kuruluş yıldönümü etkinlikleri gölgede bırakacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP'de Genel Başkan Deniz Baykal'la Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül arasındaki mücadele, partinin kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül'de (yarın) yapılacak etkinlikleri gölgede bırakacak bir 'komedi'ye dönüştü.

Partililer, ikiye bölünürken, 12'ler hareketi 'gelişmeleri izleme' kararı aldı.

22 Temmuz seçimlerinin CHP'de hayal kırıklığı yaratan sonuçlarını Baykal ile girdiği mücadeleyi yeniden yükseltmek için fırsat sayan Sarıgül, küçük protestolarla başlattığı 'genel merkezi kuşatma' hareketini partinin kuruluş yıldönümü kabul edilen 9 Eylül'de 'büyük protestoya' dönüştürmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ekibini Anadolu'ya yayan Sarıgül, basın kuruluşlarını dolaşarak 'Parola 999' hareketini anlatmaya çalışıyor, vatandaşları genel merkez önünde toplanmaya çağırıyor. Sarıgül'ün "İktidar isteyenler benimle birlikte genel merkez önünde toplansın. Genel merkez keyif çatma ve zaman tüketme yeri değil" derken kullandığı "Parti farkı gözetmeden herkesi bekliyorum" ifadesi ise genel merkez tarafından not edildi.
Sarıgül'ün, 9 Eylül harekâtı belli olduktan sonra Baykal karşı harekete geçti. 9 Eylül'ün partinin kuruluş yıldönümü olmasının yanı sıra Türkiye'nin kurtuluş günü olduğuna vurgu yapan Baykal, bunu Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle de ilintilendirdi. Baykal, "9 Eylül Atatürk'ü sahiplenme günü olacak, örgütü Ankara'da toplayalım" talimatı verdi. Gül'ün davetini protesto ederken "Biz 11'inciye değil 1'inci Cumhurbaşkanı'na gidiyoruz. En az 100 bin kişi olalım" diyen Baykal, genel merkez önünü de Sarıgülcülere bıraktı.
Baykal'dan parti yönetimini yenilemesini ve liderlikten çekileceğini açıklamasını isteyen ve parti içinde '12'ler' olarak bilinen muhalif grup ise kavgaya müdahil olmama kararı aldı. 12'ler kendi aralarında yaptıkları değerlendirmede "CHP Sarıgül-Baykal ikilemine sıkıştırılmamalı, başka seçeneklerin olduğunu gösterelim" politikasını izleme yönünde tavır belirledi. Gülsün Bilgehan'ın genel başkan adayı olması seçeneğini değerlendiren 12'ler Sarıgül kanadından gelen "Birlikte olalım" mesajlarına 'şimdilik mesafeli duralım' diye karşılık verdi. 12'ler bununla birlikte kendilerini destekleyen partililere "Biz Anadolu'da çoban ateşleri yaktık, bunların büyümesi için çalışacağız, Sarıgül'ün de Baykal'ın da çağrılarına uymayacağız" mesajı gönderdiler.

Bu arada "CHP Genel Merkezi ile Sarıgül ekibi arasında gizli bir anlaşma yapıldığı" yönünde iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre, CHP Genel Merkezi önünde Sarıgül ekibinin gerçekleştireceği eyleme herhangi bir müdahalede bulunulmaması karşılığında, Sarıgülcüler de Anıtkabir'e çıkışı sırasında Baykal'ı yuhalamayacak.
Ancak bu iddialar CHP Genel Merkezi'nce yalanlandı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, "Sarıgül CHP üyesi değildir. Onunla iddia edilen bu anlaşmayı yapan bir CHP yöneticisi varsa, açıklasınlar, biz de o kişiyi partiden ihraç edelim" dedi.

CHP'nin kuruluş yıldönümünde şunlar olacak:

- Baykal'ı destekleyenler 10.00'da Tandoğan Meydanı'nda toplanıp Anıtkabir'e yürüyecek.

- '999S' şifreli Sarıgülcülerse 09.00'da Genel Merkez'in önünü kuşatıp 'Baykal istifa' diyecek.

- Parti genel merkezinin çevresini ilk protestoda olduğu gibi yine Çankaya Belediyesi'nin çöp kamyonları savunacak, Sarıgülcülere 'çöp' muamelesi yapılacak.

- Bugün akşam her kentten Ankara'ya iki ayrı otobüs kalkacak, birine Sarıgülcüler diğerine Baykalcılar binecek.

- Baykal ve arkadaşları, Anıtkabir yürüyüşünü uzatıp Sarıgülcülerin yorulmasını bekleyecek.

- Baykalcılar, Sarıgül'ün 'parti ayırımı gözetmeden gelin' çağrısını "CHP'yi çökertmek için dış destekli hareket" diye kullanacak.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious