CHP ile MHP'nin kardeşliği

CHP ile MHP'nin kardeşliği.20031
  • Giriş : 06.07.2007 / 12:01:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:09:26

Yazar Okay Gönensin, 'CHP ile MHP’nin kardeşliği'ni yazdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatan yazarı Okay Gönensin, seçim kampanyası başladığından beri dikkati çeken bir durumdan bahsetti.

O çirkin, küçük plastik parti bayraklarının sokaklara asılması aslında yasak. Hiçbir faydası olmayan, tam tersine yarattığı kirlilik dolayısıyla tepki çeken bu küçük bayraklar yığını her yerde sallanıp duruyor.

İstanbul'un bir büyük caddesinin yanıbaşında gözümüze şöyle bir manzara çarptı: CHP ve MHP'nin küçük plastik bayrakları yan yana, hatta iç içeydi, bir sıra MHP bayrağının ardında bir sıra CHP bayrağı asılmıştı ve bu düzende ondan fazla sıra vardı.

Bayrakları asan genç partililer böylece şu anda en revaçta olan CHP-MHP kardeşliğini belki bilerek belki istemeden göstermişlerdi.

***

Seçim kampanyası başladığından beri dikkati çeken bir durum var. Bütün partiler diğer partilere bir şekilde laf ediyor, ama iki parti kesinlikle birbirine yönelik tek bir söz söylemiyor. Bu iki parti CHP ile MHP.

Muhalefet partilerinin ve AKP'den fazlasıyla çekinenlerin beklediği gibi, AKP Meclis'te tek başına hükümet kuracak bir çoğunluk sağlayamazsa ve tabii ki MHP yüzde onu aşarak Meclis'e girerse birinci hükümet seçeneği CHP-MHP koalisyonu olacak.

CHP ve MHP sözcüleri bu konuda açık bir beyanda bulunmuyor. En açığa yakın beyan ise zaman zaman Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarı İlhan Selçuk'tan geliyor. İlhan Selçuk çeşitli yazılarında MHP'yi övüyor. İlhan Selçuk'a yakın görüşlere sahip olan bazı “ulusalcılar” da şu çağrıda bulunuyor: “Sağcılar MHP'ye solcular CHP'ye oy versin ve AKP'den kurtulalım!”

Çok uzun yıllar boyunca Cumhuriyet okurlarının ülkücüler tarafından dövüldüğünü, öldürüldüğünü İlhan Selçuk unutmuş görünüyor. Hatta kendisine işkence yapılmasından sorumlu bazı kamu görevlilerinin daha sonra MHP saflarında bulunmasını da unutmuş ve MHP'yi affetmiş görünüyor. Olabilir, böyle bir af çıkarma hakkı kendisinindir, hatta bugünkü gençler 70'li yılları bilmedikleri için böyle bir affı daha kolay takdim edebilir.

***

Ancak bu koşullarda ortaya şöyle garip bir durum çıkıyor. Radikal milliyetçi görüşleri nedeniyle, sola karşı en katı mücadeleyi verdiği için MHP'ye oy verecek olanların oyları aslında CHP'nin hükümet olmasını sağlayacaktır.

Aynı şekilde CHP'yi solcu ve laikliğin güvencesi olarak gördükleri için CHP'ye oy verenler de MHP'nin iktidar olmasına destek vermiş olacaklardır.

Sosyalist Enternasyonal üyesi sosyal demokrat CHP ile miting meydanlarında yağlı ilmik dolaştıran radikal milliyetçi MHP'nin bu şekilde kol kola girmiş olarak iktidara doğru ilerlemesi bize özgü siyasi tuhaflıklardan biridir. Türk halkı bunu bilmeli ve oyunu bunu bilerek kullanmalıdır, durum ayan beyan ortada ve kimse “ben bilmiyordum” diyemez.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious