CHP: "Irkçı saldırılarla ilgili Meclis araştırması istemi"

CHP:
  • Giriş : 21.02.2008 / 17:12:00

CHP, Türkiye'de Hıristiyan din adamlarına yönelik saldırılarla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP, Türkiye'de Hıristiyan din adamlarına; Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde de Türk vatandaşlarına yönelik saldırılarla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen ile CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, Parlamento'da basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergeleri hakkında bilgi verdi.

Hıristiyan din adamları ve bazı gayrimüslimlere yönelik cinayet ve saldırıların nedenlerinin araştırılması, tekerrürünün önlenmesi ve gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını içeren önerge hakkında bilgi veren Elekdağ, son iki yıldır yaşanan olayların Türkiye'nin çıkarları ve ulusal değerleri açısından üzücü ve endişe verici olduğunu söyledi.

"Büyük bir tarih geleneğinin içinden geliyoruz"

Şükrü Elekdağ, İzmir'de rahip Adriano Francini'yi bıçaklayan R.B.'in, saldırının gerekçesi olarak söylediği sözleri de anımsattı.

Hollanda Protestan Kilisesi ile Dünya Kiliseler Birliği'nin şikayeti üzerine, BM Din Özgürlükleri Raportörü'nün Türkiye'yi takibe aldığını belirten Elekdağ, konunun, AB Parlamentosu'na getirilmesi hususunda bir hazırlığa da başlandığını ifade etti.

CHP'li Elekdağ, Türkiye'nin herkesin kimliğine, dinine ve mezhebine saygıyı öngören büyük tarih geleneği ve kültürünün de konunun ciddiyetle ele alınmasını gerektirdiğini ifade etti.

Yurtdışındaki Türklere yönelik saldırılar

CHP'li Öymen de, yabancı din adamlarını öldürmenin Türk geleneklerinde bulunmadığını, TBMM'nin kararlılıkla konunun üzerine gitmesi gerektiğini ifade etti.

Öymen, Almanya'da son zamanlarda görülen kundaklama olaylarının her türlü ölçüyü aştığını belirterek, Alman makamlarının, Ludwigshafen'de 9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangının, "bir kaza" olduğunu bugüne kadar açıklamadıklarını ifade etti.

Onur Öymen, olayla ilgili kuşkuların devam ettiğini, binanın üzerine 3 ayrı yere Almanca yazılmış "nefret" kelimeleri bulunduğunu belirterek, "Bunun, yabancı düşmanlığından kaynaklanan kundaklama olayı olması ihtimalinin kuvvetli olduğunu göz önünde bulundurmamız lazım" dedi.

Öymen, TBMM'nin, yabancı düşmanlığı konusu üzerine mutlaka eğilmesi ve önlemler alınmasına katkıda bulunmasını istediklerini ifade ederek, "Türkiye, bu konuyu göz ardı edemez" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious