CHP iş dünyasını karıştırdı

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda TÜSİAD ile TOBB arasındaki polemiğe CHP de müdahil oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erken seçim çağrılarına karşılık bulamayan CHP, iş dünyasını karıştırdı. “Erdoğan Başbakan kalsın” şeklindeki görüşü savunan TÜSİAD ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu karşı karşıya getiren CHP, “patronlar kulübü” TÜSİAD'ı dar çıkar ilişkileri içinde olmakla ve Türkiye'nin siyaset gerçeklerinden kopuk yolu izlemekle suçladı. Parti iş dünyasından isteklerini üç ana başlığa sığdırdı.

Cumhurbaşkanı seçmenin, adil, demokratik ve etik olmayacağını savunan CHP, TÜSİAD başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının diğer meslek örgütlerine çağrıda bulundu. Önce TÜSİAD'dan “İktidarla cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma sağlayın, seçim zamanında, Kasım 2007'de yapılsın” cevabını alan CHP, bu kez de TOBB'un kapısını çaldı. TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan da “Eğer 5 yıldan önce erken seçime gidilmek isteniyorsa Meclis'te bununla ilgili çoğunluğa ve kanun tasarısına ihtiyaç var. Olmayacak bir şey söylüyoruz” yanıtını aldı. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Hazım Sesli de Baykal'a “Uzun yıllar ülkemiz sürekli erken seçimleri yaşadı. Türkiye'nin artık erken seçimsiz bir süreci yaşaması gerekiyor. TÜGİK olarak erken seçim söylemlerinin piyasaları karıştırmaktan başka bir işe yaramadığı düşüncesini taşımaktayız” diyerek karşılık verdi.

İŞ DÜNYASINDA POLEMİK

İş dünyasından gelen bu karşılıklı açıklamalar, TOBB ve TÜSİAD arasında polemiğe neden oldu. TÜSİAD Başkanı Sabancı, “Hisarcıklıoğlu'nun TÜSİAD ile ilgili eleştirileri varsa, dinlemeye hazırız. Ama buna karşı bizim de söyleyecek görüşlerimiz var. Şunu belirtmek isterim, kamuoyu hangi kurumun neleri yapabildiğini, hangi kurumun neleri yapamadığını çok çok iyi farkında” diyerek tartışmayı yeni bir boyuta taşıdı.

TÜSİAD'A “TALEPLER” LİSTESİ

Herkesin “elini taşın altına koyması” gerektiğini savunan CHP, patronlara üç maddelik “talep listesi” hazırladı. CHP'nin talepleri şöyle:”

# AK Parti iktidarının çekim alanından kendisini kurtarıp, bu çağrısını tersine çevirmesidir.

# Parti ayrımı ve dar çıkar ilişkileri aşılarak önce seçim yapılması gerektiğini kamuoyu önünde söylemesidir.

# TÜSİAD'dan beklediğimiz, ekonomimizde çok önemli konumu olan büyük işverenlere 'Önce seçim, önce yenilenmiş halk iradesi, sonra cumhurbaşkanlığı seçimi' çağrısı yapmasıdır”

Patrik'e başsağlığı ziyareti

CHP lideri Baykal, önceki gün öldürülen gazeteci Hrant Dink'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Dink'in eşi Rakel ile bir süre görüşen Baykal daha sonra Kumkapı'daki Türkiye Ermenileri Patrikliği'ne gelerek Patrik Mesrob II'ye taziye ve

başsağlığı dileklerini iletti. Baykal burada yaptığı açıklamada bu olayın bütün Türkiye'de tam bir şok yarattığını, herkesin çok derin bir acı yaşadığını, büyük üzüntü içinde bulunduğunu kaydetti.

Öymen: Dink cinayeti Türkiyeyi alt üst etmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Dink'in öldürülmesi Türkiye'deki bütün devlet politikalarını alt üst edecek değildir. Devletin belli konulardaki yaklaşımlarının görüşüleceği yer Meclis'tir” dedi. Gazeteci Hrant Dİnk'in öldürülmesini kınadıklarını ancak başka acı olayların da yaşandığını belirten Öymen, “Mesela Ermeni terörist örgütler büyük elçilerimizi öldürdüler. Bunları unutmuyoruz. O bakımdan bu işleri siyasi düşünce değil, insani olarak dile getirmemiz gerekiyor. Dink'in öldürülmesi Türkiye'deki bütün devlet politikalarını alt üst edecek değildir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious