CHP: İşsizlik toplumsal yapıyı tehdit ediyor

CHP: İşsizlik toplumsal yapıyı tehdit ediyor.11027
  • Giriş : 29.04.2009 / 10:54:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, işsizliğin, daha fazla kamufle edilemeyecek, taşınamayacak, bastırılamayacak bir noktaya yükseldiğini ve toplumsal yapıyı tehdit ettiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin iktidara geldiği günden beri işsizlik sorununa çözüm bulamadığını, gelinen noktada halen konunun ciddiyetini tam olarak kavrayamadığını ileri sürdü.

''İşsizlik daha fazla kamufle edilemeyecek, taşınamayacak, bastırılamayacak bir noktaya yükselmiş, toplumsal yapıyı tehdit eder hale gelmiştir'' diyen Selvi, hükümetin soruna ilişkin ''paket hazırlıyoruz'' söylemleriyle zaman kazanmaya çalıştığını savundu.

İktidarın, işsizlik konusundaki samimiyetsizliğinin, yetersizliğinin, en somut örneklerinden birinin ''özürlü istihdamında'' yaşandığını ifade eden Selvi, yasa gereği kamu kurum ve kuruluşlarında 51 bin 507 özürlü çalıştırılması gerektiğini ancak 9 bin 966 kişinin çalıştırıldığını bildirdi.

Hükümetin özürlülerin en doğal yasal haklarını gasp ettiğini öne süren Selvi, şöyle devam etti:

''Hükümet, işsizlik sorununa yönelik çözüm arayışında gerçekçi ve samimi olduğunu göstermek istiyorsa, pet şişe toplatarak istihdam yaratma çabalarıyla oyalanmamalı, muhalefetin ciddi ve samimi önerilerini de dikkate almalıdır.

İşsiz özürlülerin istihdamının önündeki tek engel hükümetin iradesidir. Hükümet, yasa gereği olan yükümlülüğünü yerine getirdiği takdirde 41 bin 541 özürlü, memur olarak iş bulabilecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*