CHP İstanbul'u kazanabilir mi?

CHP İstanbul'u kazanabilir mi?.16357
  • Giriş : 05.11.2008 / 10:45:00

İstanbul, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde onuncu belediye başkanını seçecek. Bu seçimlerin dördünde sosyal demokratlar belediye başkanlığını kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1963 seçimlerinde Haşim İşcan, 1973'te Ahmet İsvan, 1977'de Aytekin Kotil ve 1989'da Nurettin Sözen İstanbul'da yarışı önde tamamladı. Sosyal demokratlar en son 1989 yerel seçimlerinden bu yana yani son 20 yılda İstanbul'da yerel iktidardan uzaklar sadece Büyükşehir yönetiminde değil ilçe ve belediye yönetimlerinde de parlak bir performans ortaya koyamıyorlar.
2004 Yerel seçimlerinde CHP tam bir başarısızlığa uğramış olmasına rağmen parti yönetimi seçim yenilgisiyle ilgili özel bir çalışma yapmadı ve özeleştiri süreçlerini işletmedi. 2004 yerel seçimleri 2007 genel seçimlerinin işaretlerini vermiş olsa da parti yönetimi gerekli dersleri çıkaramadı ve 2007'de bir seçim yenilgisine daha uğradı.
CHP 2004 yerel seçimlerinde Türkiye Genelinde
  • 16 Büyükşehir Belediyesinden 2'ni
  • 65 İl Belediyesinden 6'nı
  • 847 İlçe Belediyesinden 125'ni
  • 2.281 Belde Belediyesinden 336'nı kazanabilmişti. 
CHP 81 ilden sadece 8'nde belediye başkanlığını kazanırken geri kalan 73 ilde belediye başkanlığını kazanamadı. CHP aynı zamanda 28 ilin hiçbir ilçesinde belediye başkanlığını kazanamadı. Bu illerin başında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi geliyor, CHP bu bölgelerde tamamen silinmiş durumda. Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde on iki ilin hiçbir ilçesinde parti belediye başkanlığı seçimini kazanamadı. 1980 öncesi dönemde CHP'nin kalesi konumunda olan bu yerleşim yerlerinde partinin içine düştüğü durum gerçekten hazin ve ibret verici.
AK Parti ile ana muhalefet partisi CHP'nin il genel meclisi, belediye başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları seçimlerinde aldıkları oyların mukayesesi yapıldığında iki partinin durumu daha net biçimde görülüyor. Mesele söze gerek bırakmayacak biçimde ortada duruyor.
2004 Yerel Seçimleri AK Parti ve CHP mukayesesi Türkiye Geneli
 
İl Genel
Meclisi
Belediye Başkanlığı
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
AK Parti
% 41.6
% 40.1
% 46
CHP
% 18.2
% 20.7
% 24.4
Fark
% 23.4
% 19.4
% 21.6
Kaynak: Erol Tuncer-Coşkun Kasapbaş, seçim 2004, TESAV Yayını, 2004
CHP sadece belediye başkanlığı seçiminde değil il genel meclisi sonuçlarında da AK Parti'nin hayli gerisinde kalıyor. Türkiye'nin yaşadığı sosyolojik değişimi okuma konusunda başarılı bir tavır sergileyemeyen CHP, seçmenin AKP'ye yönelmesini “kömür ve erzak dağıtmasıyla” açıklıyor. CHP'de meseleyi tam anlamıyla açıklamayan bu izah tarzının ötesine geçilip daha derin analizler yapılmasına ihtiyaç bulunuyor. Aynı yardım paketini CHP verse muhtemelen seçmen bu paketi alacak ama oyunu CHP'ye vermeyecektir. CHP yönetiminin bu politik gerçekliği görmesi ve buna bağlı yeni stratejiler üretmesi gerekiyor.
CHP yönetimi için bu seçimler ve özellikle İstanbul seçimi aynı zamanda “tamam yada devam” anlamına da geliyor. Baykal ve ekibi bu seçimde de yenilgiye uğrarsa yerlerini korumaları oldukça zor görünüyor.

CHP İstanbul'da da Umut Vermiyor
Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul'da da 2004 seçimlerinde CHP büyük bir yenilgiye uğradı. CHP Büyükşehir'de 1.224.174 (% 28.9) bir oy alırken rakibi Kadir Topbaş 1.918.686 (% 45.3) oy aldı. Arada 694.512'lik bir oy farkı var. Bu fark kapatılmayacak kadar büyük bir rakam olmasa da CHP'nin seçmene böylesine bir heyecan ve umut vermekten uzak olduğu görülüyor.
CHP 2004 seçimlerinde İstanbul'un 32 ilçesinden sadece 5'nde belediye başkanlığını kazanabildi. Bu ilçeler Kadıköy, Bakırköy, Şişli, Avcılar ve Beşiktaş gibi gelir seviyesinin ve eğitim düzeyinin en yüksek olduğu yerler. Sosyal demokrat bir parti olan CHP'nin ismi dar gelirli, yoksul ve emekçi semtlerinde geçmiyor.
Cumhuriyeti kuran parti olan CHP'nin toplumsal merkezden bu derece uzaklaşması gerçekten üzücü ve demokrasinin sağlıklı biçimde işlemesi için ciddi bir sorun. Son dönemde başka partilerden CHP'ye geçen belediye başkanları olmakla birlikte bunların CHP'ye ne tür katkı sağlayacakları soru işaretinden ibaret.  
Yapılan son yerel yönetim düzenlemesiyle İstanbul'da ki ilçe sayısı 40'a çıkarıldı. CHP, bu ilçelerden kaçını alabilecek doğrusu merak ediliyor ancak bugünden görülen o ki CHP'nin mevcut yönetim anlayışı ve ideolojik duruşuyla gidebileceği fazla bir yer görünmüyor.
CHP gerçekten sadece İstanbul'da değil Türkiye genelinde büyük temsil krizi yaşıyor. Parti tabana heyecan verip onu yeniden iktidar alternatifi yapacak yönetim anlayışını ve liderliği bekliyor. 
CHP değişimden yana olan sosyal demokrat bir parti mi yoksa statükodan yana olan sağ bir parti mi olduğuna karar verip yeni bir başlangıç yapmadığı takdirde İstanbul'da olduğu gibi Türkiye'de de kazanması ve ciddi bir alternatif olması mümkün görünmüyor.
Rakamların Dili ve İstanbul Seçimleri
2004 seçimlerinde İstanbul'un toplam seçmen sayısı 6.455.404, seçime katılma oranı ise % 68'di. Seçime katılmayan, dolayısıyla oy kullanmayan seçmen sayısı ise yaklaşık 2 milyon 100 bin civarındaydı. Bu rakamın Kadir Topbaş'a verilen 1.918.686 oydan daha fazla olduğu görülüyor. İstanbul seçimlerini analiz etmenin geçmiş dönemlerin rakamlarına sıkıştırılamayacak kadar karmaşık ve çok bilinmeyenli bir denkleme dayandığını da yeri gelmişken buradan ifade edelim.
Rakamların gösterdiği odur ki muhalefet sandığa gitmeyen bu seçmenleri sandığa götürecek bir formül veya başka bir motivasyon unsuru bulduğu takdirde zor görünen İstanbul seçimleri daha kolay bir seçime dönebilecek.
CHP İstanbul'da sadece AK Parti adayıyla değil aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan'lada yarışmak durumunda kalacak. CHP'nin İstanbul seçimini kazanabilmesi için AK Parti adayından daha işbilir, daha vizyoner ve hepsinden öte daha çok umut vaat eden bir aday bulması gerekiyor.
CHP'nin Büyükşehir Adayı Kim Olacak?
İstanbul Büyükşehir adaylığı için CHP'de ismi kesinleşmiş birinin olmadığını partinin rakiplerini kontrol ederek doğru bir aday arayışı içinde olduğunu görüyoruz. Tek seçici konumunda olan Baykal'ın kader seçimi olarak da nitelendirilebilecek İstanbul seçimlerinde nasıl bir karar vereceği aynı zamanda kendi geleceğini de belirleyecek.
CHP'de İstanbul Büyükşehir için ismi geçenlerin başında İlhan Kesici, Cem Kozlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Tanıl Küçük, Ercan Karakaş, Korel Göymen ve eğer DSP'le anlaşılabilirse Mustafa Sarıgül. CHP bu adaylardan hangisiyle ipi önde göğüsleyebilir?
Bir sonraki yazıda CHP'nin Büyükşehir adaylarını analiz etmeye ve kazanma şanslarını irdelemeye devam edeceğiz...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*