CHP itiraz etti: Anayasa Mahkemesi'nden ilk açıklama

CHP itiraz etti: Anayasa Mahkemesi'nden ilk açıklama.15256
  • Giriş : 27.02.2008 / 23:04:00

Paksüt, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa değişikliği için bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa Değişikliği için bir açıklama yaptı.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa değişikliğinin iptali veya yok hükmünde olduğuna karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davayla yargı sürecinin başladığını belirterek, tüm kişi ve kurumların, yargıya tam bir saygı ve güven içinde, inceleme ve karar sürecini beklemeleri gerektiğini bildirdi.

Paksüt, konuyla ilgili davanın bugün açılarak, yargı sürecinin başladığını ifade ederek, bu süreç sonuçlanıncaya kadar spekülatif haber ve yorumlardan uzak durulmasını istedi.

Bu sürecin tam bir güven içinde geçmesi için basına, tüm kişi ve kuruluşlara görev düştüğünü ifade eden Paksüt, ''Tüm kişi ve kurumların, yargıya tam bir saygı ve güven içinde, inceleme ve karar sürecini beklemeleri gerekir'' dedi.

Yüksek Mahkemenin yaptığı müzakerelerin gizliliğine işaret eden Paksüt, raportör raporunun da müzakere sürecinin bir parçası olduğunu vurguladı. Osman Alifeyyaz Paksüt, bu nedenle raportör raporunun basında yer almasının yasalara aykırı olacağını ifade etti.

Anayasa Mahkemesinde bundan sonraki süreçte, davayla ilgili görevlendirilecek raportörün hazırlayacağı rapor, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılacak. Daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği bir günde dava görüşülmeye başlanacak. Yüksek Mahkeme, öncelikle yürürlüğün durdurulması istemini karara bağlayabileceği gibi bununla birlikte davayı aynı anda da sonuçlandırabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious