CHP İzmir'de 'ağabey formülü' iddiası

CHP İzmir'de 'ağabey formülü' iddiası.16357
  • Giriş : 19.11.2008 / 11:01:00

CHP’nin yerel seçimlerde en iddialı olduğu illerden İzmir’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile İl Başkanı Kemal Karataş arasındaki kavgayı "ağabey" formülü ile aşmayı hedeflediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP'nin yerel seçimlerde en iddialı olduğu illerden İzmir'de, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile İl Başkanı Kemal Karataş arasındaki kavga, "ağabey" formülü ile aşılmaya çalışılacak. İzmir'i kaybetmek istemeyen ve yaşanan çatışmadan rahatsız olduğu bilinen parti yönetimin de gelişmeleri yakından izlediği ifade edildi.

Kulislerde İzmir'de bir "ağabey" olarak eski belediye başkanı Yüksel Çakmur'un adının konuşulmaya başlandığı öğrenildi. İzmir'de düzenli olarak semt ziyaretlerini ve halkla birebir görüşmelerini sürdüren Çakmur ise, "CHP örgütlerinin bana karşı güvenini sevgisini, karşılıklı saygısını görüyorum, Görev verilirse, halkı da benim kişiliğime yatkın, güvenilir sevgi noktasında görüyorsam, genel merkez ve CHP sayın Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bu yönde bir kararı olursa, bütün onurlu insanların duyarlılığının İzmir'de olduğunu bildiğim için ben de elimi taşın altına koymaktan hiç çekinmem" dedi.

AKP'nin mutlaka kazanmak istediği illerden biri olan İzmir'de, CHP işi sansa bırakmayacak. Bir süredir, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş arasında süren kavganın önlenmesi için formül arayışları da hız kazandı. CHP'yi, İzmir'de kavga eder pozisyondan kurtarmak isteyen partililer, "ağabey" formülü üzerinde duruyor. İldeki gelişmeleri yakından izleyen parti yönetiminin yanı sıra, İzmir'deki önde gelen siyasetçiler de, gözlerini eski belediye başkanlarından Yüksel Çakmur'a çevirdi. Partililer, Çakmur'un, İzmir'den büyükşehir belediye başkan adayı gösterilmesi durumunda, kavganın da son bulacağına inandıklarını söylerken, Çamkmur'da çalışmalarını sürdürüyor.

-"HERKES SORUMLU DAVRANMALI"-

İzmir'de 1989-1994 yılları arasında başarılı bir belediye başkanlığı dönemi geçiren Yüksel Çakmur, yaşanan iç tartışmayı ve yerel seçimlere dönük çalışmalarını ANKA'ya anlattı. Türkiye'nin çok ciddi bir yerel seçim yaşayacağını ifade eden Çakmur, İzmir'e dikkat çekti. İzmir adayının doğrudan Genel Merkez ve Genel Başkan Baykal tarafından belirleneceğine vurgu yapan Çakmur, "Bu süreçte ben adayım diye bir adım atmak çok yararlı olmaz. Çünkü zihin bulanıklığına yol açan tutumlar olmamalı. Sorumlu ölçekte davranmanın son derece yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.

-"ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYARIM"-

Belediye seçimlerinden halkın sevgisi ve saygısının önemine işaret eden Çakmur, partililerin bütünlüğünün sağlanması gerektiğini kaydetti. Çakmur, bu konuda şunları söyledi:
"Yıllardan beri ben sürekli, yapay değil, içimden gelerek hep halkın içinde oldum. Her gün halkla beraberim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi önemli bir seçimde, hem halkımız, hem örgütlerimiz hem de başta sayın genel başkan olmak üzere parti yönetimimiz en doğru değerlendirmeyi yapacaklardır. Kararı halk vereceği için halkın eğilimine çok önem vermek lazım. Çevreden merkeze kadar halkın isteği, güveni son derece önemli. Yaptıklarımız unutulmadı. Bunlar değerlendirilecek. Karar benim değil, önce halkın sonra da CHP'nin. İzmir'de sadece büyükşehir seçimi yapılmayacak, İzmir de Türkiye seçimi yapılacak. Bunun sonuçları da kırılma noktası olarak görülmeli. Buradaki başarı CHP muhalefetini iktidara taşıyan itici güç olmalı. İzmir seçimlerini çok ciddiye alıyorum. CHP örgütlerinin bana karşı güvenini sevgisini, karşılıklı saygısını görüyorum, Görev verilirse, halkı da benim kişiliğime yatkın, güvenilir sevgi noktasında görüyorsam, genel merkez ve CHP sayın Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bu yönde bir kararı olursa, bütün onurlu insanların duyarlılığının İzmir'de olduğunu bildiğim için ben de elimi taşın altına koymaktan hiç çekinmem."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*