CHP İzmir'de sahile sıkıştı

CHP İzmir'de sahile sıkıştı .14979
  • Giriş : 27.07.2007 / 09:00:00

22 Temmuz'da İzmir'de AKP ile CHP sandıktan neredeyse başabaş çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de sandıktan neredeyse AKP ile başabaş çıkan CHP'nin oyu 3 Kasım 2002 seçimlerine göre yüzde 6.4 artarak 34.5'e ulaştı. Ancak milletvekilliği sayısı 18'den 11'e düşen CHP için tehlike çanları da çalmaya başladı.

Çünkü AKP oyunu yüzde 13.4 artırarak yüzde 30.5'e, Meclis'teki sandalye sayısını da 1 arttırarak 8'den 9'a çıkardı. MHP de bu kez yüzde 13.9 oranında oy alarak İzmir'de 4 koltuk kazandı.

İÇERİDE AK PARTİ SAHİLDE CHP

Merkez solun elindeki iki "büyükşehir"den biri olan İzmir'de gelir ve eğitim düzeyi nispeten yüksek kesimler CHP'yi, "varoş" olarak adlandırılan dış mahalleler ve kentin sırtları ise ağırlıklı olarak AKP'yi tercih etti. CHP'nin öne çıktığı kıyı şeridi "İzmir'deki son kaleler", diğer kesimler ise AKP'nin yeni "oy depoları" oldu.

MİTİNGLER SANDIĞA YANSIMADI

CHP İl Başkanvekili Zikri Dursun, İzmir'de hedefledikleri yüzde 45 oranındaki oya ulaşamadıkları için üzgün olduklarını söyledi. Kentte hem CHP'nin, hem de AKP ve MHP'nin oylarını artırdığını vurgulayan Dursun şunları böylüyor: "Cumhuriyet mitingi sandığa yansımadı, yanıldık. Ciddi bir özeleştiri mekanizması işletmeliyiz.

MERKEZ SAĞ DA AM PARTİ DEDİ

İzmir'in 28 ilçesinden Dikili, Kınık, Aliağa, Foça, Karaburun, Çeşme, Urla, Güzelbahçe, Seferihisar, Narlıdere, Balçova, Konak, Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Selçuk ve Beydağ'da CHP birinci parti oldu. AKP de Bergama, Menemen, Buca, Gaziemir, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Tire, Ödemiş ve Kiraz'da AKP, Bayındır'da MHP ilk sırayı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious