CHP: 'Kanaltürk'e 3 milyon dolar verdik'

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Kanaltürk'e 3 milyon dolar ödeme ile ilgili açıklama yapan CHP, paranın hibe değil, hizmet karşılığı verilen avans olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'nin Kanaltürk'e verdiği 3 milyon doların hibe değil, CHP belgeseli hazırlanması ve seçim dönemlerinde bu televizyondan partinin reklamlarının yayınlanması karşılığında verildiği ortaya çıktı. Bugün gazetesinin dün manşetten verdiği “CHP'den Kanaltürk'e 3 milyon dolar hibe” haberine CHP'den açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Kanaltürk'e CHP'nin 3 milyon dolar verdiği ididaları üzerine bu konuyla ilgili haber yapan gazeteleri eleştirdi. Özyürek, Kanaltürk'e verilen paranın bağış olmadığını hizmet karşılığında verilen avans olduğunu ve alınan hizmetlerin ise faturalı olduğu söyledi.

FATURASI VAR

Özyürek, şöyle konuştu: “Bu konuyla ilgili haber yapan gazeteler vergi sırrı acısından suç işlemişler. Çünkü bir ticari kuruluşun kayıtları açıklanamaz. Ama bu olayın aslı şu: Biz onlara 3 milyon dolarlık avans vermiştik. Onun bir kısmı çeşitli hizmetlerle kapatıldı. Alınan hizmetlere ilişkin faturalar mevcuttur. Bu para bir avans ödemesidir, bağış değildir. Söz konusu para, prodüksyon hizmeti, CHP belgeseli gibi çalışmalar hazırlanması ve seçim dönemlerinde bu televizyondan partinin reklamlarının yayınlanması karşılığında verilmiştir. Maliye Bakanlığı'nin Kanaltürk'te yaptığı inceleme sonrasında söz konusu para ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuş, ancak savcılık bu davayı reddetmiştir.”

BAĞIŞ ALMADIK

Öte yandan Kanaltürk tarafından yapılan açıklamada da konuyla ilgili haber yapan gazete ve Maliye Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ve ceza ile tazminat davaları açılacağı bildirildi. Açıklamada, “Kanaltürk CHP dahil hiçbir kurum, kuruluş ve kişiden bağış, hibe adı altında tek kuruş almamıştır” ifadesi yer aldı.

OYAK'A TEKLİF

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Nokta dergisinde yayınlanan 7 Ocak 2004 tarihli günlüğünde, Tuncay Özkan'ın kendisini ziyarete gelip OYAK'ın Kanaltürk'e hissedar olmasını istediğini belirtiyor. Örnek'in, 15 Mart 2004'te kaleme aldığı notlara göre ise Tuncay Özkan bu kez kanalın yöneticisi Kerimcan Kamal'la birlikte gelerek, "Tuncay Özkan yayında yeni kurmakta olduğu TV istasyonu (Kanaltürk) yöneticisi olacak Kerim Can ile beraber geldi. Çok oturmadılar. Bana OYAK'ın reklam taminatı verip veremeyeceğini sordu. Esas bunu öğrenmeye gelmişler. YOYAK'ın reklam için teminat belgesi veremeyeceğini söyledim” deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious