CHP kapatılabilir!

CHP kapatılabilir!.16357
  • Giriş : 24.09.2008 / 09:23:00

CHP’nin bir Alman vakfından alındığı iddia edilen yardım parasıyla dertte!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya ve Nazizm uzmanı Talip Doğan Karlıbel, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, CHP'nin ''CHP'nin Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı'' iddiaları üzerine kendisinden belge istediğini söyledi.

''CHP'nin Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı'' iddialarıyla ilgili bugün bir gazetede yer alan haberde, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili inceleme başlattığı, iddialara ilişkin bilgi, belgeleri gazeteden istediği'' belirtilmişti.

BAŞSAVCI'YA GÖRE İNCELEME RUTİN!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Bütün siyasi partilerin faaliyetleri başsavcılığımız tarafından rutin olarak Anayasa ve yasaların verdiği görev ve yetki çerçevesinde izlenmektedir'' dedi.

Öte yandan, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Klemens Semtner, CHP'nin bir Alman vakfından para yardımı aldığı iddialarını içeren haberleri ''uydurma'' olarak niteleyerek, yayımlanan belgenin de ''sahte olduğunun çok açık olduğunu'' söyledi.

HUKUKÇULARA GÖRE KAPATMA NEDENİ?

İddiaları değerlendiren hukukçulara göre ise CHP'nin yardım aldığı eğer belgelerle ispatlanırsa, savcılık CHP için kapatma davası açabilir. Anayasa'da yer alan düzenlemelerin partilerin bu konudaki tavrını belirleyeci hususlar taşıdığını belirten hukukçular, savcılığın belgelerin doğruluğunu kanıtlaması halinde açılacak davada CHP'nin temelli kapatılabileceği konusunda hemfikir!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*