CHP KEY için harekete geçti

CHP KEY için harekete geçti.7643
  • Giriş : 12.06.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 00:19:41

CHP, Konut Edindirme Yardımı için harekete geçti. Yasa teklifi kabul edilirse KEY'lere hacizler engellenmiş olacak!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankaların kredi kartlarında yaşanan geçikmeli ödemeler için KEY'e hesaplarına göz dikmesi CHP'yi hareke geçirdi. Yaşanabilecek hacizlerin önüne geçebilmek amacıyla CHP İstanbul Milletvekili Serter, kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifine göre, KEY hesapları kapsamında yapılacak ödemelere haciz uygulanamayacak ve bu ödemeler iflas masasına dahil edilemeyecek. Ayrıca, hak sahiplerinin alacakları; devir, temlik veya rehin edilemeyecek.

Teklifin gerekçesinde, çalışanlara ve emeklilere yapılan ödemelerin ''haczedilememesi ilkesinin'' esas olduğu belirtilerek, bu durumun ilgili yasalarla güvence altına alındığı ancak, KEY ödemeleriyle ilgili kanuna yansıtılmadığı belirtildi.

Hak sahiplerinin tespit edilmesi sürecinde, bankalar ve telefon şirketlerinin alacaklarını tahsil amacıyla kamunun elindeki listelere ulaşmaya çalıştıkları kaydedilen gerekçede, ''Toplumun en ezilen kesimlerinin başında gelen çalışan ve emeklilerimizin küçük meblağlardan oluşan alacaklarına el konulmasına yönelik girişimler, bu konudaki ilke ve uygulamalarla paralellik taşımadığı gibi ahlaki de değildir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious